Najčešće pominjana reč u ginekologiji je cista. Verovatno da ne postoji žena koja u nekom periodu svog života nije imala neki oblik ciste jajnika. Sama reč već je dovoljna da izazove paniku kod žena zbog koje odlaze kod različitih doktora koji bi potvrdili dijagnozu.
Ovakva panika obično nastaje jer se često reč cista izjednačava sa pojmom tumor. I od toga kreću sve zabune. Pojam cista znači tečni sadržaj okružen debljom ili tanjom opnom.
– Normalno funkcionisanje jajnika podrazumeva da se svakog meseca na jajniku stvaraju jajne ćelije koje su okružene tečnošću i membranom. Jajna ćelija koja raste na jajniku se naziva folikul. Svakog meseca folikul naraste od 25 do 30 mm i to je potpuno fiziološki proces. U trenutku ovulacije folikul puca, jajna ćelija izlazi, a folikul se pretvara u cistu žutog tela koja je takođe fiziološka tj. normalna. Tako da folikularne ciste i ciste žutog tela nastaju svakog meseca, a ako se hormoni malo poremete, one se mogu naći i tokom celog ciklusa ili u periodu kad ciklus zakasni – objašnjava dr Mima Fazlagić.

Foto: Profimedia
To se skoro redovno dešava u perimenopauzi, pred klimaks ili na samom početku reproduktivnog perioda kada hormoni nisu još uravnoteženi.
– Postoji jedno pravilo za definiciju ciste, a to je da mora biti 50 mm i veća da bi je uopšte nazvali cistom. To se odnosi na folikularne i ciste žutog tela. To je važno znati jer vrlo često mi dođe uplašena pacijentkinja sa izjavom da ima vodenu cistu od 17 mm – savetuje ginekolog.
Promene u menopauzi
Naravno, za ciste je vrlo važno i u kom periodu nastaju i da li u njima ima još nekog sadržaja osim tečnosti.
– Dok god se žena nalazi u reproduktivnom periodu, stvaranje i nestajanje cista zavisi od hormona i takvim cistama se pridaje manje značaja. Ukoliko se cista pojavi u menopuzi ona se shvata daleko ozbiljnije i tako joj se pristupa. Takođe, potpuno različit tretman imaju ciste koje su ispunjene krvlju ili su mešovitog sadržaja. Za takve ciste obično se predlaže operacija dok se vodene ciste prate ili tretiraju hormonski ukoliko nisu prevelike, a tada je operativno uklanjanje najbolji izbor. Ovo je važno da znate da sam pojam cista na jajniku ne znači oboljenje i da ćete u razgovoru sa vašim ginekologom razjasniti sve ove detalje – kaže dr Fazlagić.
Hormoski poremećaji, stvaranje cista i njihovo pucanje su sastavni deo života svake žene tako da nije svaka cista ozbiljna dijagnoza, a svaki hormonski poremećaj se može vratiti u ravnotežu davanjem prave hormonske terapije, ali, morate znati da hormonska terapija ne leči , već samo menja vaše hormone u periodu dok je uzimate. Nadamo se da će ovih nekoliko praktičnih činjenica dosta izmeniti vaš dosadašnji pogled na ovu problematiku.
Pročitaj još:
Problem sa kojim se suočava svaka treća žena: Novi pristup u lečenju mioma
Uspešno ste se prijavili