Nakon što pročitate članak do kraja, shvatićete sve suptilnosti promena u „sivoj materiji“ i moći ćete da razumete zašto vas zaljubljenost tera da se ponašate drugačije nego inače.
Ljubav deluje kao droga
Na početku veze, mozak proizvodi mnogo hemikalije zvane feniletilamin – zbog toga zaljubljivanje može biti više od običnog osećanja, već prava zavisnost koja se pretvara u opsesiju devojkom. Činjenica je da je ova supstanca slična leku, čije ime nećemo pominjati. Čini da se osećate euforično, imate nalet energije i osećate uzbuđenje. Neurohemijske reakcije zaljubljivanja i upotrebe psihoaktivnih supstanci javljaju se u istim oblastima mozga. To se dešava zato što nova romantična veza primorava „sistem nagrađivanja“ da radi punim kapacitetom, što donosi prijatne emocije i iskustva, ali istovremeno doprinosi nastanku ljubavne zavisnosti.
Formiraju se samo pozitivne uspomene
Vaš mozak naporno radi stvarajući uspomene svakog minuta vašeg života. U prvim danima zaljubljivanja formira najprijatnije asocijacije i pokušava da se seti samo prijatnih događaja. Za sve je kriv neurotransmiter oksitocin, poznat kao „hormon vezivanja“. Pomaže u očuvanju pozitivnih uspomena na devojku i formiranju novih neuronskih veza, što vam omogućava da se oslobodite nekog mentalnog prtljaga prošlih veza, a takođe jača privrženost i osećaj bliskosti. Ipak, upravo zbog oksitocina stavljamo „ružičaste naočare” kada se zaljubimo i ignorišemo mane devojaka, kao i znake da veza sa njima neće doneti ništa dobro.

Ljubav smanjuje nivo straha od društvene osude
Zaljubljenost može skoro potpuno deaktivirati delove mozga koji kontrolišu društveno rasuđivanje i strah. Prestajete da brinete o tome šta drugi misle o vama, kako procenjuju vaše izbore i postupke. Zbog toga se ne ustručavate da pokažete nežnost u javnosti, kao i da otvoreno govorite o svojim emocijama.
Zaljubljivanje deluje kao sredstvo protiv bolova
Prema studiji sprovedenoj u SAD 2010. godine, zaljubljivanje se može nazvati pravim sredstvom protiv bolova. Naučnici su skenirali mozak učesnika eksperimenta koji su iskusili nežna osećanja. Rezultat je pokazao da je signale bola blokirala kičmena moždina i da nisu stigli do „glavne“ sive materije.
Ljubav vas tera da druge potencijalne partnere ne vidite
Zahvaljujući oksitocinu, koji se aktivno proizvodi u mozgu, na neko vreme zaboravljate da, pored vaše voljene devojke ili momka, na Zemlji ima mnogo drugih žena i muškaraca. Gubite iz vida potencijalne partnere, čak i ako su oni spolja privlačni i mogli bi da vas zanimaju da ste slobodni. A sve zato što gore pomenuti neurotransmiter poboljšava sistem nagrađivanja mozga, posebno kada pogledate predmet vašeg romantičnog interesovanja. Siva materija u vašoj glavi je ispunjena hemikalijama zbog kojih se osećate bolje i sigurnije da je vaša devojka ili dečko privlačnija-privlačniji i poželjniji od bilo koga drugog.

Zaljubljenost promoviše impulsivnost
Kada ste zaljubljeni, vaša sposobnost razmišljanja pre nego što postupite je znatno smanjena. Prefrontalni korteks mozga, koji kontroliše planiranje, donošenje odluka i organizaciju, praktično se gasi. I zato počinjete da se rukovodite osećanjima, a ne logikom i racionalnošću. Iz tog razloga imate želju da trčite po cveće za devojku u jedan ujutru, napišete ispod njenog prozora „Volim te!“ i vršite druge impulsivne i ponekad glupe i naivne radnje.
Osećaj vremena se menja
Kada smo zaljubljeni, vreme teče na poseban način. Ne primećujemo kako provodimo noć u prepisci sa osobom koja nam se sviđa, ili idemo na sastanak koji traje do zore, ali donosi samo pozitivne emocije, a ne umor.
Ili se može činiti da je sastanak sa vašom voljenom osobom prošao prebrzo, iako su razgovori i flert trajali nekoliko sati. Činjenica je da kada se zaljubite, nivo neurotransmitera norepinefrina u mozgu značajno raste. Uz njega se proizvode dopamin i oksitocin, a upravo ovaj trio čini da gubite pojam o vremenu.
Uspešno ste se prijavili