Mnogo je pitanja koja se prožimaju kroz ljudski mozak pred susret sa osnivanjem porodice i to je potpuno normalna stvar. Stručnjaci savetuju da bi trebalo da porazgovarate sa prijateljima koji već imaju decu i da usvojite neki od njihovih saveta. Ipak, ono što bi svakako trebalo da uradite jeste da se povežete sa vašom bebom i pre nego što se rodi.
S obzirom da je majka ta koja devet meseci brine o bebi, svom zdravlju, ishrani i aktivnosti, a sve u svrhu zdravog porođaja i novorođene bebe, logično je da ona najbolje zna šta je njenom detetu potrebno.
U drugom stanju žena treba da vodi računa kako se hrani, u svrhu lakšeg porođaja da trenira ali da to podrazumeva vežbe koje su prilagođenje trudnicama, da izbegava stres, ali i da pušta bebi u stomaku muziku.
O svim ovim temama smo vam već pisali, a ono što je takođe bitno jeste – kako da se otac približi sa bebom dok je još u stomaku? Posavetujte vašeg partnera na pravi način!
Nagovestite mu da bi trebalo da počne da priča sa bebom dok je još u stomaku. Naslonite mu glavu na vaš stomak i kažite mu da ispriča bebi sve planove koje imate sa njom. Možda vam ovo na prvo čitanje zvuči smešno, ali već od 23 nedelje beba vas zaista čuje, a to će nakon rođena i te kako pomoći jer će ona upamtiti glas i znaće da ste to vi.

Foto: Profimedia
Danas se mnogi očevi uključuju u različita istraživanja prenatalnih aktivnosti pa je tako, istraživač Sara Lopez sa Kalifornijskog univerziteta u San Dijegu osmislila takozvanu trubu za trudnice. Naime, trubu bi očevi prislonili uz majčin stomak i pričali sa bebom.
– Ova truba ima za cilj da pojača očev glas, i pokazano je da su bebe po rođenju nimalo kasnije od majčinog prepoznavale i očev glas. S druge strane ne preporučuje se stavljanje slušalica na stomak trudnice jer se muzičke frekvencije razlikuju od glasovnih i za njih je neophodno da prođu kroz filter koji majka u toj situaciji nije u stanju da pruži. Što se tiče očeva, preporučuje se da kroz prijatan odnos sa majkama doprinose stabilnom razvoju deteta jer se tada menja biohemija majke koja istovremeno utiče i na dete. Dakle treba se potruditi što je više moguće da trudnoća protekne što harmoničnije, stabilnije i bezbrižnije jer se u tom periodu postavljaju osnove psihičkog zdravlja jednog posebnog bića – objašnjava Sanja Stevanović, master muzički umetnik.
Kako to sve funkcioniše? Fetus ne doživljava muziku na umetničkom nivou. Zvuk do bebe dopire od majčine telesne i koštane supstance, preko plodove vode u vidu vibracija i percipira se celim njegovim telom. Dakle muzika i zvuk uopšte, za fetus postaje potpuno telesno iskustvo.
– Ono što on može jeste da poveže šablone, koji dolaze od majčinog glasa i pokreta, sa majkom. Različiti eksperimenti sa trudnicama pokazali su da bebe kojima su majke u toku trudnoće recitovale ili pevale neku pesmu reaguju negativno i na najmanju promenu u metru ili intonaciji pesme. Pod negativnim reakcijama osim plača ubrajamo, recimo, i manjak apetita. Takođe utvrđeno je da bebe imaju sposobnost razlikovanja samoglasnika od suglasnika. Zbog toga naučnici smatraju da bebe poseduju muzičku inteligenciju odraslog čoveka – navodi Stevanovićeva.
Najbitnije je da se partneri dobro slažu, da imaju skladan odnos, što manje stresa, da pričaju međusobno, ali i sa svojom bebom. Očevi stavite ruku na ženin stomak svaki put kad se beba ritne, izdvojite koji minut da šapućete na njen stomak i uživajte zajedno u njenom blagoslovenom stanju!
Pročitaj još:
Puštajte bebi muziku dok je još u stomaku, evo i razloga zašto!
Ne jedite dva puta više, nego dva puta odgovornije: Ovako bi trebalo da izgleda jelovnik trudnice
Uspešno ste se prijavili