Ivani Šijan, 36-togodišnjoj majci dvoje dece, urađene su dve kiretaže u životu, obe nakon što se ostvarila kao majka i pamti ih po osećaju poniženja, bola i sramote. Plaši se da se nikad potpuno, u psihičkom smislu neće moći da se oporavi od abortusa neće, ali je bar obazrivija u zaštiti od neželjene trudnoće.
– Posle dvoje, nisam želela više dece. Sve vreme sam plakala kad sam išla prvi put na kiretažu. Dok sam čekala na klinici žena do mene me pitala što sam se potresla toliko. Rekla mi je da se ‘čisti’ po ko zna koji put, da je to gomila ćelija. Bila sam u šoku kad sam shvatila da je abortus za nju u stvari kontracepcija – ispričala je Ivana.
Ona dodaje da prekid trudnoće ne sme da postane redovan postupak, jer je opasan i nebezbedan za ženu i u medicinskom i u psihološkom smislu.
– Kad sam došla kući posle intervencije grlila sam moje ćerke i prvo pomislila da sam tako mogla da grlim još jedno dete. Tužno i strašno. Ono što sam naučila iz ovoga je da je osnovno da se paziš od neželjene trudnoće ako već znaš da je ne želiš, a kad se već jednom nisi pazila kako treba, onda nemoj da ti se ponovi. Nije mi padalo na pamet da mogu da zatrudnim jer sam bila u neplodnim danima, tako da nisam popila ni čuvenu pilulu “dan posle” koja je dostupna u apotekama. Praktično, najodgovornija sam što mi se to uopšte dogodilo – prenosi Ivana svoje neprijatno iskustvo.
Ivana se podseća da je, kad je prvi put ostala u neželjenoj trudnoći, imala 29 godina i decu od šest i tri godine, obaveze na poslu i kući, a čak je osećala i da je stara za još jedno dete. Muž joj je pred kiretažu rekao da razmisli još jednom i ona se danas, kad pomisli da bi sad imala još jedno sedmogodišnje dete, zapita što tad nije bar razmislila o soluciji da rodi.
– Nažalost, tri godine kasnije opet sam ostala trudna i opet nisam htela da rodim. Najupečatljivije su mi reči posle drugog abortusa da su za moju matericu opasnije intervencije prekida trudnoće od carskih rezova. Rekla mi je da se materica seče pri carskom rezu, ali da trpi mnogo veća oštećenja prilikom kiretaže. Stidela sam se što loše vodim računa o sebi i opet razočaranje i poniženje – otkriva Ivana.

Foto: Profimedia
Ona kaže da bi sebe, iz sadašnje perspektive, poštedela iskustva sa abortusima, a ženama ostvarenim kao majke koje ne žele više dece savetuje da ne shvataju olako prekide trudnoća i da se odluče za pouzdanu kontracepciju.
Na ovu temu nam je i psihoterapeut Zoran Milivojević dao stručno mišljenje. On kaže da može doći do depresivnog stanja nakon kiretaže kod žena koje su prekinule trudnoću pod nečijim uticajem (roditelja, partnera..) i da je, ukoliko kasnije misle da odluka nije bila ispravna, potrebno konsultovati psihijatra. S druge strane, ukoliko je žena odlučna da ne želi trudnoću, upravo ta odlučnost garantuje da neće imati posledice u psihičkom smislu nakon abortusa.”Ona trudnoću doživljava kao nesrećni slučaj, a abortus kao rešenje”.
Takođe navodi da postoji određen broj žena koje su ambivalentne po pitanju ostajanja u drugom stanju, odnosno da sa jednog stanovišta žele da zadrže dete, a sa drugog iz različitih razloga ne žele.
– U tom slučaju one se nalaze u jednom mučnom unutrašnjem konfliktu, tako da jedno vreme razmišljaju da rode, a zatim da abortiraju i vrte se u krugu neodlučnosti. U periodima kada smatraju da treba da rode dete, zamišljaju svoj život sa tim detetom i upravo te mentalne slike im prave problem ukoliko se odluče na abortus, jer su zamišljajući dete njega pretvorile u ličnost za koju su počele da se emotivno vezuju. Zato često kasnije imaju problema sa osećanjem tugovanja, jer abortus doživljavaju kao gubitak deteta, ali i sa osećanjem krivice jer su svesne da su one te koje su donele odluku da prekinu trudnoću i da spreče rođenje deteta – objašnjava Milivojević.
Psihoterapeut ocenjuje da je u tom smislu osećanje tuge, krivice i kajanja normalni pratilac abortusa, odnosno da ta osećanja onda nisu za psihoterapiju ili razlog za uzimanje tableta.
– Ukoliko su suviše intenzivna, ako je žena preokupirana učinjenim abortusom tako da ne funkcioniše u drugim ulogama ili ukoliko traju duže od nekoliko meseci to može da bude razlog za razogovor sa psihoterapeutom – dodao je doktor.
Sve o vrstama kontracepcije kod nas pogledajte OVDE.
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Lidija Janković