Ove krvopije koje su zaražene virusom Zapadnog Nila pronađene su na osam opština u Beogradu, a ovo oboljene bi mogli da prenesu i na ljude, stoji u izveštaju instituta “Dr Milan Jovanović Batut”.
– Da bi slučaj infekcije virusom Zapadnog Nila bio potvrđen kod pacijenta uz ispoljenu kliničku sliku neuroinvazivnog oblika bolesti (meningitis, encefalitis, meningoencefalitis), neophodno je da se potvrdi prisustvo odgovarajućih antitela u likvoru kod obolelog pacijenta. Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje, odnosno oboljenje koje je najviše zastupljeno u periodu najveće aktivnosti vektora – komaraca. Imajući u vidu iskustva kako okolnih tako i naše zemlje, prvi oboleli se registruju uglavnom u drugoj polovini jula meseca, a najveći broj obolelih osoba se prijavljuje tokom avgusta meseca – objašnjenje je iz instituta „Dr Milan Jovanović Batut“.

Foto: Profimedia
Simptomi groznice Zapadnog Nila bi mogle da se pripišu prehladi. Telesna temperatura se naglo povećava, prisutna su glavobolja i umor, kao i bol u grlu, leđima, mišićima i zglobovima. Ova bolest ponekad izaziva i blagi prolazni osip i uvećanje limfnih čvorova. Ukoliko ste prethodno videli ujed od komarca na svom telu, nemojte ove simptome shvatati olako. Obavezno se javite lekarima čak iako ste ubeđeni da nemate ovaj virus. Uvek je bolje da se proveri sve na vreme!
Sa druge strane možete da se čuvate da do ujeda komaraca uopšte i ne dođe. Pre svega obezbedite komarnike na prozore (pogotovo ako živite blizu neke vode), upalite tabletu za komarce i ostavite je da bude upaljena ceo dan.

Foto: Profimedia
Na sajtu Instituta stoje i ovi saveti:
– Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom.
– Nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje.
– Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću.
– Izbegavanje boravka na otvorenom u vreme perioda najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru.
– Redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru.
– Po mogućstvu boravak u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen.
– Izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.
Takođe možete i sami da napravite sprej koji će odlično delovati u borbi protiv komaraca. Kupite esencijalna ulja, neka budu od bilo kojeg citrusa (limun, pomorandža…) ili ruzmarim, cimet, lavanda… Pomešajte ga sa maslinovim uljem i nanesite na otvoreni deo tela. Budite sigurni da komarci ne podnose ove mirise.
Ukoliko imate terasu ili dvorište bio bi idealno da posadite bosiljak, ruzmarim, matičnjak, lavandu i sve biljke koje imaju jači miris kako bi krvopije pobegle. Ispraznite svu vodu koju imate u dvorištu, posudice za životinje i bilo šta gde se taloži neki vid tečnosti.
Budite odgovorni prema sebi i izbegnite ujed zaraženog komarca!
Pročitaj još:
Zaboravite na ujed i svrab od komaraca uz pomoć OVIH trikova
NE PANIČITE Alergija na ujed komarca ne mora da bude opasna, ALI brza reakcija je neophodna
Važno je znati: Šta treba raditi ako vas ubode neka od letećih “napasti”?
Uspešno ste se prijavili