Umesto klasičnih šala s jasnom porukom, humoristične brejnrot objave na društvenim mrežama predstavljaju neobične kombinacije video, audio i tekstualnih elemenata, i često izgledaju kao da su nastale bez ikakvog razmišljanja. Ova vrsta apsurdnog, besmislenog i potpuno nelogičnog humora preplavila je društvene mreže (Instagram, TikTok, Reddit), ostavljajući mnoge s pitanjem zašto se brejnrot objave uopšte smatraju šaljivim sadržajem.
„Moždana trulež„ kao Oksfordova reč godine
Prema informacijama sa sajta Oxford University Press, reč „brain rot” izabrana je za reč 2024. godine putem glasanja, u kojem je učestvovalo više od 37 hiljada ljudi. Ova reč koristi se za opisivanje stanja do kojeg dovodi prekomerno konzumiranje sadržaja ili bavljenje aktivnostima koje se smatraju trivijalnim i nepodsticajnim za ljudsku kreativnost i razvoj kritičkog mišljenja.
Najraniji dokumentovani primer upotrebe izraza „brain rot” potiče iz 1854. godine kada se pojavio u knjizi Henrija Dejvida Toroa (Henry David Thoreau), Valden. Toro kritikuje izraženu sklonost društva ka jednostavnim idejama u odnosu na složene ili višeznačne, smatrajući to znakom opadanja intelektualnog i mentalnog napora. On se pita sledeće: „Dok Engleska nastoji da izleči truljenje krompira, zar niko neće pokušati da izleči truljenje mozga – koje je mnogo rasprostranjenije i pogubnije?” (While England endeavours to cure the potato rot, will not any endeavour to cure the brain-rot – which prevails so much more widely and fatally?) Izraz „truljenje mozga” nedavno je opet privukao pažnju, međutim, upotrebljen u kontekstu isticanja zabrinutosti zbog posledica hiperkonzumacije nekvalitetnog internet sadržaja. Oxford University Press beleži da je samo u periodu od 2023. do 2024. godine učestalost korišćenja ovog izraza porasla za 230%.
Da li je onda i brejnrot humor loš?
Složićemo se da navike, poput „skrolovanja” na Instagramu ili Tiktoku dovode do osećaja mentalne iscrpljenosti i gubitka kognitivne oštrine. Živimo u vremenu stalnog bombardovanja informacijama i sadržaj se menja iz minuta u minut. Da li se onda brejnrot humor javlja kao reakcija na digitalnu prezasićenost? Stručnjaci za internet kulturu ističu da ovakav humor ne mora nužno biti loš, on može biti oblik generacijske autoironije, kojim mladi izražavaju frustraciju vremenom u kome žive. Mada neki tvrde da se brejnrot humorom može smanjiti sposobnost koncentracije i da on može navesti ljude da se naviknu na jeftinu dozu dopamina, mnogi smatraju da je on samo nova faza internet humora, kao što su to nekada bili, na primer, Vine skečevi ili Dad jokes.
U svetu prepunom ozbiljnih vesti i neprestajuće preplavljenosti informacijama, brejnrot humor može se smatrati osveženjem. Dok je inicijalna reakcija starijih na brejnrot humoristične slike i video snimke čuđenje i nerazumevanje, mlađe generacije su ga odmah prihvatile, verovatno zato što ih oslobađa od pritiska da sve mora imati smisla. Iako neki tvrde da ova vrsta humora „topi mozgove“, nezanemarljiv broj internet korisnika ga vidi kao novi oblik digitalne umetnosti. Uzećemo za primer jedan od najpoznatijih brejnrotova, Balerinu Kapućinu, iz italijanskog „brejnrot tima” (da, ima ih gotovo na svim jezicima). Radi se o hibridnom, veštačkom inteligencijom generisanom stvorenju sa telom balerine i glavom u obliku šolje kapućina, koje pleše, dok se u pozadini čuje mladima sad već vrlo poznat tekst:
- Ballerina Capuccina, mi-mi-mi-mi
- È la moglie di Cappuccino Assassino
- E ama la musica, la-la-la-la
- La sua passion è il Ballerino Lololo.
Uparivanje neočekivanih elemenata, ponavljanje reči koje su izmišljene ili toliko puta ponovljene da im je značenje obesmišljeno, bizarne teme, eksperimentisanje formatima – sve to iziskuje izvesnu dozu kreativnosti i smisla za ironiju. Popularizacija brejnrot humora na neki način predstavlja revoluciju u načinu na koji se smejemo i svakako jeste značajan deo onlajn iskustva mladih danas. Koje je Vaše mišljenje o njemu?
U nastavku pogledajte još nekoliko primera brejnrot humora.
@cloudlando Balerinnaaaa Cappucinna 🙄 #CappuccinoHead #BalletArt #SurrealCharacter #FantasyFigure #LatteArtLover #CoffeeBallerina #AIArtworks #RealisticFantasy #WhimsicalDesign #CreativeFusion #TänzerinMitKaffeekopf #MagicalVibes #TikTokArt #SurrealAesthetic #DreamyScene #CappuccinoLove #AIgenerated #KunstInspiration #BallettLiebe #Kaffeekunst ♬ Balerinna Cappucinna – AIronic Fun
Uspešno ste se prijavili