Osobe sa ovim poremećajem brinu bez prestanka da će se nešto loše dogoditi njima ili njihovim bližnjima. Svakako je stanje u kojem niko ne bi voleo da živi, i koje bi trebalo što pre da se rešava.
Učestali napadi leče se psihoterapijom, razgovorom sa stručnjakom i iznošenja svojih strahova koje bi trebalo prevazići. Nedavno je na jednom američkom portalu osvanula vest da horor filmovi takođe mogu da izleče od anksioznosti.
– Gledanje horor filmova značajno poboljšava raspoloženje, barem ako je verovati sociolozima. Ljudi se osećaju manje anksiozno, manje frustrirano i srećniji su nakon gledanja ovih filmova. Ali, da biste osetili dobre strane gledanja horora, morate biti uplašeni dok ih gledate. U slučaju da je izostalo uzbuđenje, izostaće i dobrobiti za zdravlje- stoji u objašnjenju sociologa koje je objavljeno na stranim sajtovima.

Foto: Unsplash
Pa kako tako strašne scene mogu da dovedu do boljitka u psihičkom stanju?U potrazi za tačnim odgovor razgovarali smo sa psihologom Radmilom Grujičić.
– Jedna od tehnika lečenje fobija ili drugih strahova jeste tehnika preplavljivanja. Ona podrazumeva da se osoba izloži i suoči u većoj meri sa uzrocima svoga straha. Iz takve logike verujem da proizilazi ta teorija da se strahovi odnosno anksioznost može prevazići gledanjem horor filmova, što nije tačno. Pre se može desiti suprotno da se strašljiva osoba još više naplaši i postane anksioznija. Anksioznost je reakcija na stres uglavnom hronični stres i može se uspešno sanirati u saradnji sa stručnim licem- objašnjava Grujičićeva.
Dakle, nemojte da verujete svemu što pročitate i da se držite doktora Gugla, svaki problem rešite sa stručnim licem kako ne biste dodatno pogoršali svoje stanje.
Pročitaj još:
Životna drama Nede Arnerić: Zašto je važno da o svojim osećanjima GLASNO govorimo?
Progovori dušo ranjena: Princ Vilijam i Lejdi Gaga imaju iste probleme kao i vi
Uspešno ste se prijavili