Iako se njegova upotreba često dovodi u pitanje zbog sumnji u njegov potencijalno štetan uticaj na zdravlje, većina domova i dalje ima tiganj sa teflonskim premazom, čak i ako ga koristi samo za pravljenje palačinki.
Ovaj tiganj omogućava korišćenje manjih količina ulja ili putera, ali nakon dugotrajne i česte upotrebe, površinski sloj tiganja može početi da se oštećuje.
Postoje određeni znakovi koji ukazuju na potrebu za zamjenom tiganja sa teflonskim premazom, i svaki domaćin treba da obrati pažnju na njih.
- Neravna površina: Normalno je da se površina tiganja troši tokom vremena, ali kada primetite značajne neravnine, to je signal da je tiganj dosegao kraj svog životnog veka. Neravna površina može otežati ravnomerno termičko pripremanje hrane, a takođe hrana koja se priprema u takvom tiganju može postati nebezbedna za konzumaciju.

- Tamne mrlje: Važno je razlikovati svetlije od tamnijih mrlja na površini teflonskog tiganja. Svetlije mrlje obično nisu razlog za zamenu tiganja, dok tamne mrlje ukazuju na ozbiljno oštećenje površinskog nelepljivog sloja. U takvim slučajevima, preporučljivo je zamijeniti tiganj.
- Duboke ogrebotine: Duboke i veće ogrebotine ne bi trebalo ignorisati. One jasno ukazuju na oštećenje površinskog sloja tiganja, što može rezultirati dospevanjem hemikalija u hranu koju pripremate. Inače, preporučuje se zamena teflonskog tiganja otprilike svakih pet godina. Međutim, važno je pažljivo pratiti stanje tiganja između zamena i prekinuti njegovu upotrebu ako primetite ogrebotine ili neravnine koje ukazuju na oštećenje.
PROČITAJTE JOŠ:
Ne možete da se rešite neprijatnih mirisa iz kuhinje? Trik je u ovom jeftinom proizvodu
Skorele fleke i prljavština od kuvanja na šporetu? Evo nekoliko trikova koji će pomoći da ih se rešite!
Nikad nije bilo lakše skinuti uporne fleke od voća sa garderobe, a trik je užasno LAK i JEFTIN
Uspešno ste se prijavili
Izvor:24sedam