Sva deca u određenim godinama prolaze kroz neke strahove. Važno je da se kada treba suoče sa njima kako bi ih prevazišli, ali nikako na silu ne treba forsirati dete na ovako nešto.
– Svaki period razvoja ima očekivane strahove, prosto dete prolazi kroz faze kada se i čega plaši. U predškolskom periodu deca se uglavnom plaše čudovišta i nekih izmišljenih stvorenja i to je

Foto: Profimedia
sasvim normalno i prođe samo od sebe vremenom. Kada su manji, uglavnom se javlja strah od mraka, pa traže da spavaju sa upaljenim svetlom ili sa otvorenim vratima, što je potpuno prihvatljivo- kaže psiholog Ivana Đurić.
Ukoliko se dete plaši mraka ili ima neki drugi strah koji vam je jasno pokazalo ili izreklo vremenom će ga uz vašu pomoć savladati.
– Nikako ne treba dete izlagati strahovima. Dakle ako je uplašeno ne smete ga odvesti samog u mrak da biste dokazali da nema čega da se plaši. Osećaj straha ga može preplaviti, a to kasnije može uticati na razvoj na mnoge načine. Korak po korak uz strpljenje i objašnjavanje strah će se prevazići. Naglašavam da je važna komunikacija sa detetom i postepeno otkrivanje stvari kakve zaista jesu. U mraku nema ničega strašnog, niti postoje veštice ili čudovišta. Sve to će dete najlakše savladati uz vašu pomoć i poverenje koje ste međusobno izgradili- objašnjava psiholog Ivana Đurić.
Uspešno ste se prijavili