Zbog toga smo porazgovarali sa ginekologom dr Mimom Fazlagić koja je za čitateljke “Aska.rs” objasnila koje sve kontracepcije postoje kod nas, kako se koriste i koliko su efikasne.
– Još uvek u ordinaciju dolaze vrlo mlade trudne devojke koje na pitanje šta su koristile od kontracepcije odgovaraju: „Ništa“. Kada ih pitate da li su bile svesne da će ostati trudne, većina odgovara da su mislile da se neće baš njima desiti. Morate biti svesni da ukoliko ne koristite kontracepciju, možda nećete ostati trudne prvog ili drugog meseca, ali posle šest meseci sigurno će doći do trudnoće – kaže dr Fazlagić.
Ona navodi da se smatra da imamo najveći broj abortusa u Evropi, kao i najveći broj maloletničkih trudnoća. Zbog toga je uvek dobro ponoviti neke nove stvari u ovoj oblasti , odgovoriti na neke zablude i utvrditi još jednom da je svaka kontracepcija bolja od pobačaja i da se primenom prezervativa čuva zdravlje.
U takozvanu modernu kontracepciju spadaju:
spirala, hormonske pilule, spermicidi, kondom, dijafragma i pilula za dan posle.

Foto: Profimedia
Spirala
– Spirala je intrauterini uložak koji ginekolog direktno plasira u matericu krajem menstrualnog ciklusa. Može biti plastična ili metalna. Za spirale je preporučljivo da stoje tri do pet godina uz lekarske kontrole, a da se posle toga, uz malu pauzu, zamene novim . Mane spirale su te što pojačava menstrualno krvavljenje i grčeve, što ne čuva od polno prenosivih bolesti i što povećava rizik od upale genitalnog trakta – objašnjava Mima.
Hormonske pilule
Kod nas postoji 14 vrsta ovakvih pilula, pa se za svaku ženu može naći odgovarajuća. Ipak, kod njih može da se pojavi neefikasnost u situacijama kada žena ne pije redovno terapiju, kada pije još neke antibiotike uz njih ili kada tokom uzimanja hormonskih pilula konzumira grejpfrut ili kantarion.
Ukoliko imate pitanja ili vam je potreban neki savet, možete da nam pišete u komentarima, a doktorka Mima Fazlagić će lično da vam odgovori!
Spermicidi
Spermicid je sredstvo koje se upotrebljava lokalno i deluje tako što oštećuje ćelijsku membranu spermatozoida. Tim mehanizmom dejstva može da se ošteti i spoljni zaštitni sloj ćelija vaginalne sluznice i da ona postane osetljivija na infekcije. Zato ne zaboravite: upotreba spermicidnih sredstava vas ne čuva od polno prenosivih bolesti.
Kondom i dijafragma
Kondom i dijafragma spada u barijerne metode. Dijafragma nije zaštita od polno prenosivih bolesti. Kondom je dobra zaštita od infekcije i od neželjene trudnoće. Stavlja se na treće mesto po efikasnosti. Najbolje je ako se kombinuje sa hormonskom metodom ili sa spiralom.

Foto: Profimedia
Pilula za dan posle
Ove tablete svoje dejstvo baziraju na većim koncentracijama hormona koji se inače koriste za kontracepciju da bi izmenile endometrijum i na taj način sperčile implantaciju ploda , ili na prestanku sinteze progesterona bez koga nema trudnoće. Ako se uzme u prvih 24 sata posle nezaštićenog odnosa, sprečava trudnoću sa efikasnošću čak do 95 odsto. Ukoliko se uzme do 72 sata posle seksualnog odnosa, efekat mu je do 89 odsto. Kada se koriste ove tablete važno je koristiti ih tačno prema uputsvu.
Ovu vrstu zaštite možete uzeti i sami, ali morate znati da ovo nije metoda kontracepcije i ne zamenjuje upotrebu kondoma i pilula za kontracepciju. Kod nekih pacijentkinja može izazvati mučninu i povraćanje. Kao nus-pojava može se javiti glavobolja, a kod jednog broja žena se javlja hormonski poremećaj u vidu neregularnog krvavljenja. Ukoliko se posle upotrebe javi hormonski poremećaj, treba se obratiti ginekologu.
Kod nas se ove tablete i nalaze u slobodnoj prodaji i mogu se nabaviti bez recepta (što vam omogućava da ih imate u rezervi za nepredviđene slučajeve). Ovo je vrlo efikasan lek kada se upotrebi pravilno i mnoge žene spašava od hiruškog prekida neželjene trudnoće. Zauzeo je važno mestu u životima žena i povećava osećaj sigurnosti i slobode odlučivanja, ali je važno ne zloupotrebljavati ga. Još o ovoj piluli pročitajte OVDE.
Pitali smo Mimu koliko su efikasna kontraceptivna sredstva?
Pilula za dan posle je efikasna za hitne slučajeve ali nije rutinska kontracepcija i ne preporučuje se česta upotreba i naravno što je još važnije , nije abortivno sredstvo i ne može se koristiti za već utvrđenu trudnoću.
Nijedno kontraceptivno sredstvo ne štiti 100 odsto. U literaturi efikasnost pilula se kreće do 99 odsto, a kondoma 97 odsto. Međutim, ovi procenti važe za naučna istraživanja. Realni život je nešto drugo. U praksi efikasnost pilula je oko 94 odsto, a kondoma 86 odsto. Uslov za dobro delovanje ovih sredstava je njihova pravilna upotreba. Ne možete zaboraviti nekoliko dana da uzmete pilulu, a onda očekivati da ste i dalje zaštićeni. Sa kondomima rukujte prema uputstvu da bi se izbeglo spadanje i pucanje. Izbor kontracepcije nije jednostavan. Da bi našli sredstvo koje vama najviše odgovara, moraju se uzeti u obzir razne činjenice: koliko imate godina, da li ste rađali, kakav je hormonski status, da li ste u monogamnoj vezi…
Uspešno ste se prijavili