Policistični jajnici su problem mnogih žena i devojaka danas. Iako se o tome dosta govori, malo nas zna šta su zaista policistični jajnici.

Foto: Profimedia
– Postoji stanje hormonskog poremećaja koje izaziva veliku zabunu kod pacijentkinja, to je stanje policističnih jajnika ili PCO sindrom (sindrom policističnih jajnika). Ovo je hormonski poremećaj, a skoro svaka pacijentkinja smatra da ima cistu na jajniku . Ovaj poremećaj hormona je vrlo čest i može da se javi iznenada i isto tako nestane, a kod nekih pacijentkinja predstavlja trajni problem.
Podrazumeva da umesto jedne jajne ćelije koja raste do 25, 30 milimetara i puca prilikom ovulacije, raste puno malih sitnih jajnih ćelija i nijedna ne dostigne dovoljnu veličinu za pucanje. To znači da nema ovulacije i da je jajnik pun sitnih malih folikula. Obično su ciklusi kod takvih pacijentkinja proređeni i javljaju se na više od 35 dana, a može da bude i pauza od nekoliko meseci ukoliko je u pitanju sindrom policističnih jajnika. Ovaj sindrom je praćen povišenim testosteronom što se manifestuje problematičnom kožom i rezistencijom na insulin- objašnjava dr Mima Fazlagić.
– Ne postoji lek kojim se ovaj poremećaj leči. Kontraceptivne tablete uređuju ciklus, čiste ten, ali važno je znati da onog trenutka kada se prestane sa njihovim uzimanjem, hormoni se vraćaju na svoj prirodni nivo. tj ponovo rade policistično. Ovaj poremećaj se često dovodi u vezu sa sterilitetom, ali to ne mora da znači, jer i pacijentkinje sa ovim poremećajem imaju ponekad ovulaciju, samo se kod njih nikad ne zna kada će to biti. Tako da u praksi neka pacijentkinja sa ovim poremećajem zatrudni posle dva ili tri ciklusa a kod nekog ne dođe do ovulacije ni u toku godinu dana- kaže Mima.
Ipak, iako imate neke od simptoma ovog poremećaja to ne mora da znači da imate policistične jajnike.
– Važno je znati da nekad jajnici na ultrazvučnom pregledu mogu delovati policistično, a da pacijentkinja uopšte nema taj problem. Za postavljanje precizne dijagnoze neophodno je uraditi

Foto: Profimedia
hormonski status i ponekad test opterećenja glukozom. Kod policističnih jajnika odnos hormona FSH i LH u drugoj polovini ciklusa mora biti 2:1 ili više i često je povišen testosteron. Jedan od prvih saveta koji dajemo ovim pacijentkinjama je da isključe šećer iz ishrane i da koriste vitamin E koji pozitivno utiče na metabolizam hormona jajnika. Ponekad su ove male promene dovoljne da nastupi poboljšanje i da se uspostave ovulacije- kaže Mima.
S obzirom na to da kod ovih pacijentkinja dolazi ne dolazi do ovulacije, najćešći problem pacijentkinja sa policističnim jajnicima je trudnoća.
– Ovulacija može da se započne prirodnim putem ispravljanjem nekih životnih navika. Ukoliko to ne uspeva, uz malu pomoć medicine uradi se stimulacija ovulacije i tako dođe do trudnoće. U nekim zemljama na zapadu pacijentkinje sa policističnim jajnicima se drže na kontraceptivnim tabletama sve dok ne požele bebu, a onda se uradi odmah stimulacija ovulacije koja je uspešnija posle peroda mirovanja jajnika. Uglavnom važno je da pacijentkinje znaju da se danas ovaj problem uspešno rešava i da se ovulacija može indukovati, a za najupornije slučajeve rešenje je vantelesna oplodnja uz jače stimulacije, jer se na taj način povećava uspešnost. Ono što svaka pacijentkinja mora da zna to je da to nije bolest , već da je samo poremećaj hormonskog statusa i da taj poremećaj ne utiče na zdravlje već samo u najgorem slučaju na mogućnost ostajanja u drugom stanju- objašnjava Mima.
Uspešno ste se prijavili