Ovo je rečenica koja bi možda najbolje opisala trenutno stanje u našem zdravstvu, kada je u pitanju virus hepatitisa.
Vrtoglava cifra od gotovo 140.000 pacijenata, koliko je u Srbiji zaraženih hepatitisom C, značajan je broj koji poziva stručnjake iz naše zemlje i regiona da se ujedine, pronađu rešenje i razrade plan kako bi ljudima olakšali put ka zdravlju.
Zbog toga je nedavno u Beogradu organizovana prva regionalna konferencija o ovoj bolesti, na kojoj su prisustvovali predstavnici udruženja pacijenata, zdravstveni stručnjaci kao i predstavnici struke iz zemalja regiona.
Pre nego što su izneli plan za bolje sutra, svi prisutni imali su priliku da pogledaju kratak video u kojem pacijenti, zaraženi hepatitisom C, pričaju svoja iskustva sa ovoj bolešću koju često nazivaju „tihi ubica“.
Oboleli razne starosne dobi, iz udruženja pacijenata sa bolestima jetre „Hronos“, pristali su da pred kamerama opišu svoju sudbinu.
Zatečenost i saosećajnost mešali su se sa tišinom koja je vladala u sali, dok su se ređali prilozi obolelih sa sve kobnijom sudbinom.
Ono što je zajedičko svima je to da niko od njih nije imao nikakve simptome koji bi ukazivali da su upravo oni zaraženi, a svako od njih je rutinskom kontrolom saznao za pozitivan nalaz. Neko je samo vadio zub, drugi krv… Najbolnija rečenica koju svi oboleli dele je ta što smatraju da za njih nema pomoći jer im lek nije pristupačan.

Dr Berislav Vekić, Foto: Latif Adrović
Kažu da pacijentu nikada ne treba oduzeti nadu, a za njeno uvećanje potrudio se državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Srbije Berislav Vekić.
– Nakon pet godina, konačno ćemo biti u mogućnosti da pomognemo obolelima od hepatitisa C. Ministarstvo je preuzelo sve neophodne korake kako bi se započelo sa kvalitetnim lečenjem – rekao je Vekić.
Leka ima u Hrvatskoj, Sloveniji, Rumuniji… a iskustva tamošnjih pacijenata ohrabruju i ulivaju nadu da će se broj pacijenata drastično smanjiti i u Srbiji čim lek bude dostupan. Primera radi, u Sloveniji je do sada ,od 1997 lečenih izlečeno 1697 pacijenata, prema podacima koje je izneo Marko Korenjak, predstavnik slovenačkog udruženja pacijenata sa hepatitisom “Slovenija Hep”.
Prioriteti u lečenju će morati da postoje kada lek stigne, tako da će najkritičniji prvi dobiti savremenu terapiju. Plan je da nju dobije 1.800 pacijenata iz Srbije, koja po pacijentu košta 50.000 evra.

Tatjana Reić, Foto: Latif Adrović
U čemu je razlika između sadašnje i savremene terapije? Možda je to najjednostavnije objasnila Tatjana Reić, predsednica Evropskog udruženja pacijenata sa bolestima jetre.
– Pacijenti sada primaju interferon koji je težak i sama terapija dugo traje. Kada dobiju tu savremenu terapiju koja se zove interferon free (bez interferona) oni se žargonski rečeno šokiraju. Praksa je pokazala da uz tu terapiju mogu normalno da obavljaju svakodnevne stvari i da odlaze na posao. Ono što je još jedan pokazatelj dobrog dejstva interferona free je taj što pacijenti navijaju alarme u vreme kada moraju da ga uzmu, što znači da nemaju nikakav osećaj da su pod terapijom – istakla je Tatjana.
ŠTA JE HEPATITIS?
Hronični virusni hepatitis je zapaljenje jetre uzrokovano virusima koje traje duže od šest meseci. Virusni hepatitis, u zavisnosti od tipa virusa, mogu biti: A, B, C, D, E, F I G, od kojih su B i C virus najčešći razlozi nastanka hronične infekcije jetre (kada je virus duže od šest meseci u organizmu)
KAKO SE PRENOSI HEPATITIS C?
Skoro jedino preko kontakta krvi sa krvlju.
- Krvlju I krvnim produktima
- Zajedničkom upotrebom pribora za uzmanje droga I igala
- Kontakt sa inficiranom krvlju
- Medicinske I hirurške procedure (npr. Ukoliko kod zubnih intervencija kontaminirani instrumenitni nisu dovoljno sterilisani)
- Upotreba nesterilizovanih instrumenata kod tetoviranja, pirsinga, akupunkture
HEPATITIS C SE NE MOŽE DOBITI PREKO:
- Grljenja, maženja, ljubljenja
- Rukovanja
- Kašljanja, kijanja
- Zajedničke upotrebe toaleta ili kupatila
- Zajedničke upotrebe bazena ili sauna
- Deljenje istog tanjira I pribora za jelo
- Odećom
- Držeći dete u rukama
- Pijenjem iz iste čaše
Uspešno ste se prijavili