Načini upotrebe, oblici i njihova korist najobaveznija je stvar koju mora da zna svaka osoba koja postaje seksualno zrela. Ipak, poražavajući su podaci iz Srbije, koji ukazuju da većina seksualno aktivnih osoba svoje znanje ne primenjuje u praksi.
Prema zvaničnim podacima, godišnje se u Srbiji obavi oko 60.000 abortusa, a prema nezvaničnim taj broj se kreće do vrtoglavih 200.000 abortusa. Svake godine u našoj zemlji se registruje 16.000 adolescentskih trudnoća, a više od 90 odsto njih je neplanirano i završi se abortusom. Gotovo 15 odsto žena u Srbiji imalo je barem jedan abortus, a skoro trećina koje se podvrgnu abortusu kasnije nemaju dece.
Ovi šokantni podaci ukazuju na to da mladi ljudi u Srbiji nisu dovoljno upoznati sa zdravstvenim posledicama i komplikacijama koje neželjena trudnoća i abortus mogu da izazovu.
Iako u našoj zemlji postoje brojne dostupne savremene kontraceptivne metode, u Srbiji je korišćenje kontracepcije na najnižem nivou, što za posledicu ima veliku stopu neplaniranih trudnoća i abortusa.
Ono što koristi tek nekih 35 odsto žena je “prekinuti snošaj“ kao vid kontracepcije, a svega 12 odsto koristi popularni muški kodnom. One savremene metode koristi samo 12 odsto žena (prema rezultatima istraživanja koje su zajedno uradili UNICEF i Republički zavod za statistiku)
Ovi podaci obavezuju da se mladi edukuju i da se razbiju predrasude kada su u pitanju kontracepcije.
Kako bi smanjili broj abortusa i zdravstvenih komplikacija koje abortus kao intervencija može da prouzrokuje, naučnici su 80ih godina prošlog veka izumeli pilulu za tzv. “hitnu postkoitalnu kontracepciju”, koja se uzima u slučaju nezaštićenog seksualnog odnosa ili ukoliko zakaže neka od primenjenih metoda kontracepcije. Uglavnom se naziva „pilula posle odnosa”, a takođe je poznata i kao „pilula za jutro posle“ i „pilula za dan posle“.
Ova pilula sadrži levonorgestrel koja je efikasna u sprečavanju nastanka neželjene trudnoće, ukoliko se primeni u roku od 72 sata (tri dana) od nezaštićenog polnog odnosa, s tim što joj efikasnost sa vremenom opada pa ju je bolje uzeti što je ranije moguće.
Ginekolozi ističu da je hitna kontracepcija visoko efikasna i bezbedna i da kao takva ne uzrokuje zdravstvene komplikacije. Smatra se da je svakako bolje da se uzme “pilula za dan posle” nego da kasnije dođe do neželjene trudnoće, abortusa i potencijalnih zdravstvenih komplikacija.
- Kada govorimo o kontracepcijama, onda mislimo na to da ima više beba. Ono što je za nas najgora posledica, kod maloletničke trudnoće, je da neka od tih devojčica nikada više neće moći da rodi, ili će se uputiti na jedan dug i neizvestan put lečenja steriliteta, a to je ono što nam ne treba. Svaka kontracepcija je bolja od abortusa i toga bi svi trebalo da budu svesni. I kada pokušavamo da podignemo nivo znanja o kontracepciji, mi u stvari želimo da nas bude više i da imamo više zdrave dece i više zdravih žena – objašnjava ginekolog Mima Fazlagić.
Takođe je bitno napomenuti da pilule za hitnu kontracepciju nisu tzv. “abortivne pilule”, odnosno čak i u slučajevima u kojima se nenamerno desi da se pilula upotrebi nakon što je nastupila trudnoća, dokazano nema štetnog delovanja na plod. Drugim rečima, ova pilula deluje tako što sprečava da do trudnoće dođe, a nema uticaja na trudnoću ukoliko je ona već nastala.
Postoje i razne dileme kod korisnica, u vezi sa upotrebom ovih pilula, kao i “urbanih mitova” za koje je zaslužno nepotpuno ili netačno informisanje iz raznih izvora. Neki od njih uključuju verovanje da, ako dođe do krvarenja do pet dana nakon uzimanja pilule, to znači da je ona delovala, a ako ne dođe – da nije delovala. Takođe, izjave poput onih da se radi o “hormonskoj bombi” značajno u negativnom smislu doprinose širenju zabluda, jer pilula za hitnu kontracepciju sadrži samo levonorgestrel koji inače predstavlja “zlatni standard” za bezbednost u oblasti kontracepcije uopšte.
Uspešno ste se prijavili