Dok se u inostranstvu nude poslovi koji su vezani za poljoprivredu (poput berbe raznog voća), u Srbiji se čini da je taj posao ipak grub za žene.
Tim povodom smo pozvali omladinsku zadrugu „Beograd“ i sa zaposlenima porazgovarali o tome koji poslovi tokom sezone su najisplatljiviji za žene.
Na samom početku razgovora tugaljivim glasom su nam rekli: „Na svu žalost, nije bilo potrebe da se pravi statistika o najisplatljivijim poslovima za žene jer, i sami znate, situacija sa poslovima nije baš najbolja“.

Foto: Profimedia
Tako se naša tema o „najisplatljivijim sezonskim poslovima“ svela na opštu sliku o zaposlenosti žena u Srbiji.
– Najveća potražnja je za administracijom i to nije sporno. Devojke bi trebalo da poznaju rad na računaru, a najbolje je da poznaju posao knjigovođe – kažu iz omladinske zadruge.
Na našu konstataciju da zapravo pitamo za posao tokom letnje sezone, bez mnogo razmišljanja su rekli: „To je takođe neki vid sezonskog posla jer se pozivaju da rade na zamenama“.
Pored ove struke, Srbija je u deficitu sa medicinskim sestrama. Kada je reč o nešto mlađim devojkama, koje imaju obaveze na fakultetu, one obično biraju posao promoterke.
– Kada radite kao promoter to je posao koji se plaća po dnevnici. To odgovara curama koje su na fakultetu, a najčešće se interesuju da rade na raznim sajmovima kao domaćice određenih brendova. Međutim, ne možemo da kažemo da je i ovo sezonski posao jer se i on traži tokom cele godine. Isto kao administracija – ni sezonski, a ni na duže staze – kažu iz Zadruge.
Koliko su ovakvi poslovi isplatljivi?
– To zavisi od poslodavaca, znate i sami kako to funkcioniše. U jednoj firmi će da vas prime za minimalac, a u drugoj će da vam ponude novac koji niste očekivali. To sve zavisi kako vam se posreći – zaključuju iz zadruge.
Ono što se veže standardno za letnje poslove su prodavanje sladoleda i rad u kafićima. Dnevnica za sladoledžiju iznosi oko 1.000 dinara, dok za rad u lokalu, prodaja kokica ili na štandu kreće se od 1.000 do 1.500 dinara.
Uspešno ste se prijavili