Predstavnica Udruženja pacijenata sa bolestima jetre „Hronos“, Ivana Dragojević jedna je od 140.000 obolelih od hepatitisa C u Srbiji. Tačan broj podataka o pacijentima ne postoji, ali se smatra da je ovo najpribližnija cifra.
Ivana je na ovaj dan odlučila da progovori o svemu kroz šta prolaze pacijenti zaraženi ovim virusom.
– Saznala sam da imam hepatitis C 2007. godine i prvi osećaj bio je – šok! Razmišljala sam odakle to meni, mešala su mi se osećanja. O ovoj bolesti vladaju mnoge predrasude, a jedna od njih je da je narkomanija ta koja je krivac za ovaj virus. Ja ne spadam u rizičnu populaciju, a saznala sam da nosim ovaj virus kada sam otišla da uradim neke beznačajne analize – priča Ivana i dodaje da je ova bolest podmukla jer nema nikakve simptome koji bi ukazali da nešto nije u redu.
Kao i u svakom drugom problemu, važna je podrška najbližih, ali kako Ivana navodi, najbitnije je kako se vi postavite u celoj situaciji.
– Imala sam svu podršku i porodice i prijatelja. Nisam imala tih problema, ali smatram da je to posledica i mog stava. Važno je kako se vi sami odnosite prema dijagnozi. Ukoliko neko želi da me isključi iz svog života zato što sam se razbolela, onda on i ne zaslužuje da bude pored mene. Ipak, ne bore se svi na isti način, mnogo njih prolazi kroz razne faze – objašnjava Ivana.

Ivana Dragojević
Ona dodaje i to da su predrasude nekada najveći krivac zbog kojih pacijenti često kriju problem koji imaju.
– Svaki treći oboleli od ovog virusa krije svoje oboljenje da ne bi ostao bez prijatelja, porodice… Često nas pitaju: „Odakle tebi to, jesi li se drogirala?“. Ta zabluda samo usporava pacijenta da se otvori i javno ispriča svoj problem. Ja se trudim da pomognem svima da prihvate dijagnozu i da znaju da ovaj virus nije rezervisan samo za rizične populacije – kaže predstavnica Udruženja.
Veći problem od predrasuda, koje prate ovu bolest, jeste nedostatak lekova. U Srbiji trenutno postoji samo interfeonska terapija.
– Ona je užasno teška za podnošenje, fizički vas onemogući da živite i stvara psihičke probleme. Ona se obično uzima godinu dana, a ja sam išla na terapiju samo tri meseca jer na mene nije delovala. I na one na koje deluje, interferon vas neće 100 odsto izlečiti. I šta onda ostaje pacijentima? Da čekaju na najgore – objašnjava Ivana, ogorčena na to što se hepatitis C smatra retkom bolešću u Srbiji, iako je veliki broj ljudi oboleo.
Leka ima u komšijskim zemljama, ali Fond zdravstvenog osiguranja ne pokriva troškove za odlazak na lečenje. A mnogo je pacijenata u Srbiji koji sebi ne mogu da priušte tu preskupu terapiju.
O tome kako se dobija hepatitis, koje sve vrste postoje i kakav je stav državnog sekretara u Ministarstvu zdravlja Srbije Berislava Vekića o ovoj bolesti ČITAJTE OVDE.
Uspešno ste se prijavili