Iako poreklom iz Pensilvanije, Meri je svoj kreativni vrhunac doživela u Francuskoj, kao jedina Amerikanka koja je aktivno učestvovala u impresionističkom pokretu. Ona je bila žena koja je imala hrabrosti da stvara u vremenu kada to nije bilo lako i društveno prihvaćeno. U Parizu je stupila u kontakt s impresionistima i izlagala na njihovim izložbama.
Nežnim potezima četkice, pastelnim tonovima i intimnim scenama iz svakodnevice, Meri Kasat je stekla svetsku slavu. Bila je ključna figura u približavanju evropske moderne umetnosti američkoj javnosti.

Slikarka majčinstva i tihe ženske snage
Njena najpoznatija dela prikazuju žene, naročito majke s decom, i to u svakodnevnim, gotovo meditativnim trenucima. Meri nije prikazivala idealizovane muze, nego stvarne žene – njihovu zamišljenost, krhkost, a pre svega, njihovu snagu. Slikala je žene u privatnim trenucima, na primer, dok čitaju, dok se češljaju, šiju ili dok su u pozorištu. U njenim predstavama majčinstva nije bilo sentimentalnosti; majke su prikazane u nežnim, ali i napornim momentima svakodnevnog života. Kasat je umela da izrazi duboku povezanost, kao i zamor, koncentraciju i tišinu između majke i deteta. Svojim delovanjem ova umetnica je dala glas onima koji su dotad retko bili u središtu umetničkog interesovanja.

Meri Kasat je bila i veoma vešta grafičarka. Radila je bakropise, inspirisana japanskim drvorezima, posebno Hokusajem.

Nasleđe koje traje
Meri Kasat je preminula 1926. godine, ali njeno delo i dalje živi. Na njenim slikama ostala je zabeležena tišina i sva moć ženskog iskustva. Bila je umetnica koja nije samo slikala žene – ona ih je razumela, poštovala i uzdigla na pijedestal umetnosti. Danas se ne prisećamo samo njenog rođenja, već i nasleđa koje je ostavila generacijama umetnica i umetnika.
Meri nas podseća da umetnost nije samo stvar lepote, već i hrabrosti da budemo viđeni i da vidimo druge.
Uspešno ste se prijavili