Bolovi u vezi sa menstruacijom su različiti za svakoga. Neke žene su srećne bez bolova, dok druge doživljavaju grčeve različitog intenziteta tokom celog meseca. Ali za do 15% nas, grčevi su toliko jaki da ometaju u svakodnevnom životu.
Gde god da sedite na vagi, može biti zabrinjavajuće – da ne pominjemo neprijatno – ako se grčevi iznenada pojačaju ili se pojave u neočekivanim trenucima. Ali ako ste negde između kasnih 30-ih i 50-ih, može postojati još jedan razlog za bolne grčeve, posebno ako ih imate zajedno sa drugim simptomima kao što su neredovne menstruacije, talasi vrućine i magla u mozgu. Postoji šansa da to može biti znak da se vaši hormoni menjaju, signalizirajući početak vašeg putovanja ka menopauzi, poznatom kao perimenopauza.
* Perimenopauza se odnosi na godine koje su prethodile menopauzi.
* Obično počinje između 45. i 55. godine.
* Znaci perimenopauze uključuju promene menstruacije, talase vrućine i noćno znojenje, promene raspoloženja i probleme sa spavanjem (sve stvari koje mnogi od nas povezuju sa menopauzom).
* Neredovne menstruacije su glavni znak perimenopauze, ali mogu izazvati i druge simptome.
* Smatra se da je promena nivoa hormona najveći uzrok bolnih grčeva tokom perimenopauze.
* Perimenopauza nije uslov. To nije poremećaj. To je faza života, baš kao i pubertet kada dobijete prvu menstruaciju
Verovatno ste ranije čuli za termin menopauza, ali ako vam nije jasno šta je perimenopauza, objasnićemo. To su zapravo dve odvojene stvari. Perimenopauza su godine koje vode do menopauze (vaš poslednji period). Ali perimenopauza se takođe proteže na godinu dana nakon poslednje menstruacije jer ćete tada sigurno znati da su vam ciklusi prestali.
Perimenopauza može da počne bilo kada između vaših kasnih 30-ih i 50-ih godina, ali najčešće se dešava u vašim 40-im. Može proći između četiri i osam godina pre nego što vam menstruacija potpuno prestane – svi su različiti – ali u proseku, perimenopauza traje oko četiri godine.
Dakle, šta se dešava sa vašim telom tokom perimenopauze?
U suštini, vaša proizvodnja hormona počinje da se menja. Konkretno, nivoi estrogena koji proizvode vaši jajnici počinju da fluktuiraju, što znači da mogu da rastu i padaju. Upravo ova nestalna proizvodnja estrogena može izazvati one izdajničke simptome perimenopauze, kao što su promene vašeg ciklusa, promene raspoloženja i magla u mozgu.
Kada je nivo estrogena nizak, mogli biste da osetite talase vrućine i noćno znojenje. Kada su visoki, možete osetiti osetljivost dojki i nepravilan menstrualni tok.
Koji su prvi znaci perimenopauze?
Promena menstruacije je obično jedan od prvih znakova perimenopauze. U stvari, neće biti potvrđeno da ste u perimenopauzi osim ako vam menstruacija ne postane neredovna.
Zbog fluktuirajućih nivoa hormona, menstruacije mogu postati lakše, teže, preskaču mesece ili se javljaju više puta mesečno. Promena nivoa hormona takođe može da izazove talase vrućine, noćno znojenje, suvoću vagine, slab seksualni nagon itd. Pošto se perimenopauza dijagnostikuje samo nakon razgovora o vašim simptomima sa svojim lekarom, a ne putem krvnih testova ili skeniranja, evidentiranje svega što doživljavate može pomoći da se dobije jasnija slika o tome šta se dešava.
Simptomi perimenopauze
Svako je jedinstven kada je u pitanju perimenopauza. Neće dve osobe imati isto iskustvo i nećete nužno imati poteškoća. Ipak, znanje je moć, pa evo ukratko o najčešćim simptomima.
- Promene menstruacija (neredovne ili češće nego inače – kraća ili duža – obilnije ili slabije krvarenje)
- „Vrući talasi“ – takođe poznati kao „vazomotorni simptomi“, talasi su kada dobijete iznenadni osećaj toplote koji dolazi niotkuda. Ovo se obično „provlači kroz grudi, vrat i lice“. Valovi vrućine i noćno znojenje su uobičajeni simptomi perimenopauze, koje doživljava do 80% žena.
- Problemi sa spavanjem i umor – poremećeni san je takođe čest u perimenopauzi. Jedan od mogućih razloga za poremećaj spavanja u perimenopauzi je taj što drugi simptomi, kao što su noćno znojenje i promene raspoloženja, mogu uticati na vaš san. Drugi uzrok može biti fluktuacija hormona, što može dovesti do lošijeg kvaliteta sna nego inače.
- „Roler-koster“ raspoloženja – Kada vam nivoi hormona padnu i porastu u perimenopauzi, oni bi mogli da ponesu vaš serotonin sa sobom. Ove fluktuacije mogu dovesti do osećaja razdražljivosti, anksioznosti i tuge.
Ostali znaci perimenopauze mogu uključivati:
- Suvoća vagine
- Osetljivost bešike
- Promene u seksualnom nagonu
- Teži put do trudnoće
- Promene u vašim nivoima holesterola
NAPOMENA: Mogu postojati i druge stvari koje uzrokuju sve ove simptome. Nije uvek perimenopauza. Na primer, neredovne menstruacije mogu biti svedene na sindrom policističnih jajnika, fibroide, endometriozu, stres ili mnoge druge razloge… Ako niste sigurni šta uzrokuje vaše simptome ili ako ozbiljno ometaju vaš život, obratite se svom lekaru.
Uspešno ste se prijavili