Uobičajeni mit o plodnosti – i onaj koji se često pojavljuje u filmovima – je da ako neko želi da zatrudni, može da poveća šanse za začeće tako što će ležati sa podignutim nogama nakon odnosa ili veštačke oplodnje.
Čini se da je „logika“ da gravitacija pomaže spermi da prođe kroz grlić materice kako bi mogla da oplodi jajnu ćeliju „koja čeka“, što dovodi do začeća. Neke studije su otkrile da stajanje nepomično u bilo koje vreme do 15 minuta nakon oplodnje može imati pozitivan uticaj na začeće, ali malo je dokaza koji ukazuju na to da je gravitacija potrebna u procesu.
I dok je lako videti gde je smisao ove ideje, koje su činjenice?
Što se tiče ovog mita gotovi svi stručnjaci su saglasni da u tome nema istine, a isto važi i za ideju da morate da ležite neko vreme nakon odnosa. Spermatozoidi plivaju, tako da se ne oslanjaju na gravitaciju da bi stigli tamo gde treba da idu.

Bez obzira na to, postoje određene stvari koje možete učiniti da poboljšate svoje šanse za trudnoću, uključujući možda najvažnije: intimni odnos ili vantelesna oplodnja u danima pre ili tokom ovulacije.
Šta povećava vaše šanse za začeće?
Najbolji način da povećate svoje šanse za začeće je da imate odnos tokom ovulacije. Ovulacija se obično dešava 12-14 dana pre početka menstruacije. Kod žena sa ciklusom od 28 dana, to bi značilo oko 14. dana ciklusa (14 dana nakon početka menstruacije).
Za one parove koji pokušavaju da zatrudne prirodnim putem, savet je da se poveća učestalost odnosa uoči ovulacije.
Pošto spermatozoidi mogu da žive u ženskom reproduktivnom traktu 3-5 dana, snošaj svakog drugog dana, počevši od 10. do otprilike 16. ciklusa (kada je ciklus na 28 dana), trebalo bi da bude dovoljan da se osigura da će doći do oplodnje.

Bitno je reći da je jajna ćelija koja je „spremna za oplodnju“ održiva samo 24 sata, tako da je tajming važan. To jaje se obično oslobađa 12-24 sata nakon vrhunca luteinizirajućeg hormona (LH), tako da je odnos u to vreme dobra ideja. Zbog toga se inseminacija sperme donora obično obavlja negde u 36 sati nakon početka porasta LH.
U međuvremenu, postoji mnogo stvari koje možete učiniti da biste poboljšali svoje šanse za začeće, a to su:
- Kontrolišite stres – bilo da se radi o meditaciji, vežbanju ili dubokom disanju. Mentalno i psihološko zdravlje su bliže povezani sa reproduktivnim zdravljem nego što mislite. Dok mi nismo ni svesni toga koliko svakodnevni stres može da utiče na vašu plodnost, neke studije su otkrile poboljšane ishode trudnoće za pacijente koji idu na psihološka savetovališta zbog stresa i anksioznosti.
- Izbegavajte alkohol i cigarete, koji mogu da smanje vaše šanse za začeće i takođe naškode fetusu ako zatrudnite
- Uzimanje prenatalnih vitamina koji sadrže i folnu kiselinu (koja pomaže razvoju fetusa nakon začeća) i vitamin D
- Održavanje hidratacije može pomoći začeću i podržati razvoj amnionske tečnosti u slučaju začeća
- Praćenje ovulacije da biste bili sigurni za svoje šanse za začeće
- Povećajte učestalost snošaja tokom vašeg plodnog perioda ako je to vaš način začeća
BITNO !!! Nemojte da imate odnose samo da biste zatrudneli, jer ta pomisao može da vas optereti i izazove dodatni stres. Uživajte u samom činu i pokušajte da ne razmišljate o razlogu. Neka vam intimi odnos bude poziv na uživanje, a ne samo „alat za trudnoću“.
KADA SE JAVITI LEKARU?
Najvažnija stvar za one koji žele prirodnim putem da zatrudne je da potraže pomoć ako se trudnoća ne dogodi nakon 12 meseci pokušaja ako ste mlađi od 35 godina ili nakon šest meseci ako imate 35 ili više.
Ako pokušavate da zatrudnite i vaša medicinska istorija uključuje nepravilne cikluse, polno prenosive bolesti, endometriozu, fibroide ili sindrom policističnih jajnika, onda bi specijalisti trebalo da se javite ranije.
Takođe, analiza sperme bi mogla biti potrebna za partnera koji ima „loše kontrolisan dijabetes ili koristi testosteron“ kako bi se uverio da ima dovoljan broj spermatozoida u ejakulatu.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili