Ako patite od ove fobije, niste sami. I postoje načini da se izborite sa strahom kako biste mogli da se podvrgnete tretmanu koji vam je potreban.
Koliko je čest strah od anestezije?
Strah od anestezije je izuzetno čest! U stvari, prema jednoj studiji iz 2016. godine, 88% pacijenata doživljava anksioznost pri pomisli na anesteziju. Žene imaju pet puta veću šansu da dožive anksioznost od muškaraca, iako muškarci sigurno nisu imuni na ovu fobiju. Strah je takođe 75% verovatniji kod pacijenata starijih od 40 godina.
Iznenađujući broj ljudi se plaši anestezije. Ideja o „spavanju“ ili „uspavljivanju“ može izazvati anksioznost kod većine pacijenata. Međutim, da li je ovaj strah potpuno iracionalan? Ili zaista postoji nešto o čemu treba da brinete?
Dva uobičajena straha koja pacijenti navode u vezi sa anestezijom su:
- da se neće probuditi
- da nisu „u potpunosti uspavani“ i da budu budni, ali paralizovani tokom procedure.
Prvo i najvažnije, oba slučaja su izuzetno, izuzetno retka. U stvari, verovatnoća da će neko umreti pod anestezijom je manja od 1 na 100.000. Ovo je isto kao 0,0001% šanse.
Ove statistike nemaju za cilj da izazivaju strah. Oni imaju za cilj da podvuku koliko su retke ozbiljne komplikacije od opšte anestezije. U ovom postu ćemo podeliti činjenice u vezi sa anestezijom kako bismo, nadamo se, uklonili strah od „nepoznatog“. Takođe ćemo pružiti medicinske informacije o različitim vrstama anestezije i smanjenju vašeg (već niskog) rizika od komplikacija tokom operacije.

Prvo, hajde da razotkrijemo strah od anestezije
Kao što smo gore pomenuli, verovatnoća ozbiljnih komplikacija i smrti od anestezije je veoma, veoma, VEOMA niska.
Što se tiče okolnosti „budnosti“ tokom operacije, to je takođe izuzetno retko. U većini ovih slučajeva, pacijent se oseća kao da se nejasno seća operacije (naziva se „intraoperativna svest“). Obično su ovi slučajevi rezultat toga što pacijenti ne primaju dovoljno anestezije zbog osnovnog zdravstvenog stanja ili hitnog stanja (npr. hitan slučaj, operacija traume gde možda nema dovoljno vremena da se pravilno primeni anestezija).
Nisu sve anestezije stvorene jednako: TRI različite vrste anestezije
Verovatno ste čuli za različite vrste anestezije, ali možete se zapitati „koja je stvarna razlika?“. U osnovi, postoje tri različite vrste anestezije: lokalna, regionalna i opšta. Opšta je vrsta anestezije o kojoj najviše razmišljamo tokom operacije u kojoj pacijent potpuno spava. Lokalna i regionalna su dve koje se često mešaju jedna sa drugom.
Evo različitih vrsta anestezije:
- Lokalna – umrtvljuje samo tretiranu oblast. Lokalni anestetik je „najblaži“ oblik anestezije koji se koristi samo za otupljivanje područja. Razmislite: krema za utrnuće ili injekcija. Ova vrsta anestetika se ne bi koristila za veliku operaciju, ali se može koristiti za umrtvljenje područja dok se primenjuje kičmeni blok. Sa ovom vrstom anestezije, potpuno ste budni i svesni.
- Regionalna—blokira nerve u određenom području (regiji) da bi blokirao bilo kakav bol. Ova metoda ne utiče na mozak ili disanje. Ovom metodom ste svesni, ali vam se obično daju sedativi da biste zaspali. Ova vrsta anestezije je kao „srednja tačka“ između lokalne i opšte, i može se koristiti za neke ozbiljnije vrste operacija poput operacije zamene kuka ili kolena.
- Opšta – lek se daje i vi ste potpuno bez svesti. Ova vrsta anestezije se daje za duže, ozbiljnije operacije. Kod ovog tipa, cev za disanje se primenjuje da pomogne pri disanju.
Anestezija + rizik
Kao i sve što se tiče medicine, stvari poput vaše istorije, opšteg zdravlja i drugih faktora načina života (kao što je konzumacija alkohola) mogu vas učiniti više (ili manje) izloženim riziku tokom operacije. Evo nekih poznatih faktora rizika za pacijente koji su podvrgnuti anesteziji:
- Istorija napada
- Alkoholizam ili upotreba/zloupotreba droga
- Prethodne loše reakcije na anesteziju
- Pušenje cigareta
- Abnormalni krvni pritisak
- Biti na lekovima koji povećavaju krvarenje (npr. Aspirin)
- Alergije (posebno one na određene lekove)
- dijabetes
- Prekomerna težina / gojaznost
Ako imate neke od ovih faktora rizika, vaš tim lekara će se posavetovati sa vama kako bi odabrali najbolju i najbezbedniju anesteziju za vas. Takođe, moguće je da će se operacija odložiti na neko vreme, a vama biti savetovano da za te dane promenite neke od svojih životnih navika.
DA ZAKLJUČIMO
Niste jedini koji imate strah od anestezije, ali on je gotovo neopravdan. Ne postoji rizik od iste ako imate tim lekara i anesteziologa kojima verujete i sa kojima ćete pričati iskreno o svojim navikama, kao i o izboru anestezije. Ono što je sigurno jeste da će oni izabrati najbolje za vas!
Uspešno ste se prijavili