To može dovesti do smanjene brige o sebi i ugroziti negu i vezu između majke i bebe, što zauzvrat može uticati na detetov kognitivni, emocionalni i socijalni razvoj.
Kanadski istraživači sa univerziteta Alberta ispitali su 35 studija koje su uključivale više od 4.000 žena iz 14 različitih zemalja.
Otkrili su da vežbanje u trajanju od najmanje 80 minuta svake nedelje može drastično smanjiti rizik ili ublažiti simptome kod onih koji pate od postporođajne depresije.
Napominjući da iskustva porođaja mogu uveliko varirati, stručnjaci su rekli da bi ovo trebalo biti uravnoteženo sa njihovim oporavkom.
Oni predlažu da započnu vežbe blagim šetnjama, koje mogu da rade sa svojim bebama, a zatim pređu na ‘umerenu’ aktivnost kao što je brzo hodanje ili aerobik u vodi kada budu spremne.
Ova umerena fizička aktivnost mogla bi da uključuje brzo hodanje, aerobik u vodi, vožnju biciklom u stacionarnom stanju ili trening otpora, prema timu akademika iz Kanade.
Započinjanje vežbanja pre 12 nedelja nakon rođenja bilo je povezano sa većim smanjenjem simptoma depresije nego kasnije, prema nalazima objavljenim u British Journal of Sports Medicine.
I što je veći obim vežbanja, veće je smanjenje težine simptoma, pokazalo je istraživanje.
Da bi iskoristile prednosti vežbanja, žene bi trebalo da pokušaju da se bave vežbanjem umerenog intenziteta najmanje 80 minuta svake nedelje i da budu umereno aktivne najmanje četiri od sedam dana.
Vodeći autor profesor Margie Davenport, sa Univerziteta u Alberti, rekla je: „Iako istorijske preporuke predlažu da se sačeka šest nedelja pre nego što se počne sa vežbama umerenog do snažnog intenziteta, noviji radovi sugerišu da je rana mobilizacija i uključivanje fizičke aktivnosti laganog intenziteta kao što je lagano hodanje može olakšati oporavak posle porođaja – rekla je prof dr Margi Davenport, autor studije.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili