Većina dermatologa ne preporučuje da cedite sopstvenih bubuljica. Ali postoje određene situacije u kojima istiskanje bubuljice može biti prihvatljiva opcija, na primer, ako bubuljica ima vidljivu belu tačku ili mitiser koji je blizu površine kože.
Ako odlučite da sami sredite bubuljicu, evo kako Ifi Rodni, sertifikovani dermatolog u oblasti osetljive kože, predlaže da to možete učiniti bezbedno kako biste minimalizovali dalju infekciju i ožiljke:
Operite područje bubuljice i ruke
Čišćenje lica i ruku pre nego što iskoči bubuljica smanjuje rizik od unošenja novih bakterija na to mesto.
Držite topli oblog na tom području
Ovo može omekšati bubuljicu i tako je lakše izvaditi. Ako nemate topli oblog, možete izložiti lice pari pod tušem ili iznad lavaboa.
Lagano primenite pritisak
Jastučićima prstiju ili pamučnim tamponima nežno stisnite bubuljicu u njenoj osnovi. Ne koristite nokte, jer to može izazvati dodatnu traumu kože. Takođe možete koristiti malu dezinficiranu iglu da nežno ubodete belu glavu da biste napravili izlaznu tačku za gnoj iznutra.

Uklonite gnoj sa lica
Nakon što ste izbacili sadržaj bubuljice, usmerite ga dalje od kože i nežno obrišite preostali gnoj.
Ponovo operite područje oko bubuljice i ruke
Ovo će ukloniti sve bakterije sa lica ili ruku koje su nastale usled ceđenja bubuljice.
„Zaledite“ to područje
Držite hladan oblog ili kocku leda prekrivenu krpom preko bubuljice da biste smanjili upalu.
RAZLOZI DA NE CEDITE SAMI BUBULJICU
Preporučljivo je da se bubuljice istiskaju pažljivo i blago ako morate, i da nikada ne cedite bubuljice koje su crvene ili bolne, ili bubuljice koje nemaju gnoj koji izlazi.
– Pritiskanje bubuljica može oštetiti vašu kožu, uzrokovati promenu boje, ožiljke ili promene u teksturi. Neke od ovih promena, posebno ožiljci, mogu biti trajne. Takođe može širiti upalu i bakterije sa bubuljice na kožu koja okružuje bubuljicu – rekao je Rodni.
Istiskanje bubuljice može je takođe učiniti izraženijom. „To mesto može postati veće i još uočljivije od same bubuljice“, rekao je Rodni. „Iako ga stiskate u pokušaju da nestane ili postane manje primetno, zapravo postaje još gore.“
Umesto toga, Rodni predlaže korišćenje sigurnijih, manje invazivnih tehnika za sve bubuljice, uključujući tretmane na mestu salicilnom kiselinom ili benzoil peroksidom, ili nalepnicama za bubuljice.
Ako se često borite sa bubuljicama ili aknama, zakažite pregled kod dermatologa; oni će možda moći da utvrde osnovni uzrok i pomognu vam da smislite plan lečenja ili prevencije koji može uključivati kombinaciju lekova na recept, promene u ishrani i proizvoda za negu kože.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili