Svako dete ima urođene reflekse, koji mu pomažu da radi složene stvari, a jedna od tih stvari je sposobnost sisanja: sisati dojku, flašicu, cuclu, pa i njihove palčeve. Ova prirodna navika ne samo da je važna za ishranu, već takođe podiže endorfine za dobro raspoloženje i smirujuće reflekse. Sve velike stvari.
Ali u jednom trenutku, skoro svi roditelji zagledaju svog slatkog mališana koji sisa palac i pitaju se: Hoće li moje dete zauvek sisati palac? Da li treba da prekinem sa ovom navikom, odmah?
Prvo, duboko udahnite. Da li ste ikada videli odraslu osobu kako šeta gradom i sisa palac? Ni mi. Osim toga, sasvim je normalno (i veoma utešno) da mališani i dalje žele da sisaju prste. Prema nekim istraživanjima, većina dece prestaje da sama sisa palac u dobi od 2 do 4 godine. Da li to znači da ne morate da intervenišete ako vaše dete tvrdoglavo ne vadi palac iz usta? Nažalost, nije.
Kada dete nastavi da sisa palac nakon što mu izbiju stalni prednji zubi, navika može da ometa pravilan rast njegovih usta i poravnanje zuba. Što dete češće i intenzivnije sisa, veći je rizik od stomatoloških problema. (PS: Produžena upotreba cucle može uticati na zube na sličan način). Iako su buduće ortodontske brige opravdane, ako vaše dete odbaci svoju naviku sisanja palca do 3 ili 4 godine, u stvari postoji mala verovatnoća da će biti dugoročni efekti.
The impact on the teeth of the child who sucks thumb 👍 pic.twitter.com/1jvdpDq1IX
— Science (@ScienceGuys_) March 17, 2024
Sada se postavlja pitanje: Kako na vreme prekinuti naviku? Evo saveta koji će vam pomoći.
Razgovarajte sa poštovanjem
Kad god razgovarate sa svojim detetom o njegovom sisanju palca, uverite se da ste ispod nivoa očiju vašeg deteta. Ovaj stav čini čuda da se vaše dete oseća poštovano. I samo prijateljski podsetnik, kada se prema nekome ponašamo s poštovanjem, ne koristimo grube ili zadirljive reči koje mogu lako naterati dete da se osramoti. Umesto toga, držite reči i ton prijateljskim, koncentrišite se na ponašanje, a ne na dete.
Pronađite zamenu
Pre nego što naterate dete da prestane da sisa palac, dobro je da ga pitate zašto to radi. (Ako ne mogu da verbalizuju zašto, obratite pažnju na to kada, da biste sami shvatili.) Često, na primer, deca se okreću palčevima kada se osećaju pomalo nesigurno ili im je potrebna uteha. Kada proučite zašto vaše dete žudi za svojim palcem, možete zajedno da shvatite šta može da uradi umesto toga.
Razgovarajte o posledicama
I ne govorimo o kazni! Ako imate starije dete, podelite sa detetom kako sisanje palca može da utiče na njihove zube i kožu. Na kraju krajeva, mnoga deca nemaju pojma da je sisanje palca navika koje treba da se odreknu! Probajte stvari kao što su: Sisanje palca može izazvati nerviranje meke kože na palcu! Ne želim da dobiješ nešto! Ili sisanje palca može da vam iskrivi zube. Hajde da pokušamo da se osmehnemo. Ako je potrebno, uvek možete pitati stomatologa vašeg deteta da vam objasni šta bi se moglo desiti njegovim zubima ako ne prestane da sisa.

Uspeh bebinog koraka
Ako vaše dete sisa palac na različitim mestima tokom dana, razmislite o tome da dozvolite da jedan od tih vremenskih intervala za sisanje palca ostane… samo malo duže. Na primer, ako vaše dete ima tendenciju da sisa palac dok spava i kada čitate priče, možda biste želeli da razmislite o tome da dozvolite svom detetu da sisa palac samo tokom priče. Ova postepena promena može učiniti opšti cilj dostižnijim.
Ogovarajte svoje dete
Ne, ne mislimo da treba da širite tračeve! Umesto toga, kada znate da je vaše dete u blizini, glasno šapnite drugoj osobi (ili čak plišanojigrački) o tome koliko ste ponosni na svoje dete zbog navike koje pokušava da se odrekne. (Deca će više verovati pohvalama koje se čuju nego ako im se to direktno kaže) Pokušajte da kažete stvari kao što su: „On(a)“ je tako dobro radio svoj posao, a da nije sisao palac. Tako sam ponosan na njega. Ili znam da je „Njoj“ teško da prestane da sisa palac, ali joj ide tako sjajno koristeći svog omiljenog medu pre spavanja. Kasnije ponovite isti kompliment nekom drugom. Ne samo da će ovo toliko zadovoljiti dete, već će ih i motivisati da nastave da rade na tome!
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili