U tretmanu akupunkture, praktičar pažljivo ubacuje fine igle kako bi stimulisao određene tačke na vašem telu. Oblik tradicionalne kineske medicine, akupunktura se praktikuje najmanje 2.500 godina.
Akupunktura se koristi širom sveta, ali je prvi put postala popularna u SAD 1970-ih. Smatra se da podstiče neurološke, imunološke funkcije i opšte zdravlje, između ostalih potencijalnih prednosti. Istraživanja su pokazala da ova komplementarna medicinska terapija pomaže kod širokog spektra stanja, uključujući osteoartritis, hronični bol i neželjene efekte terapije raka, između ostalog.
Hajde da detaljnije pogledamo u čemu akupunktura može pomoći, kako funkcioniše, kao i nuspojave ovog dugogodišnjeg tretmana.
Šta je akupunktura?
Praktičari tradicionalne kineske medicine veruju da telo ima 12 meridijana, koji su putevi energije, ili Qi (izgovara se „či“). Ovi putevi povezuju određene tačke tela, ili akupunkturne tačke. Smatra se da stavljanje finih igala u kožu na tačkama i njihovo stimulisanje toplotom ili strujom poboljšava protok ove energije, podstičući ukupno fizičko i mentalno zdravlje.
Vrste akupunkture
Tehnike akupunkture ciljaju na određene tačke tela, a neke tehnike se bave specifičnim zdravstvenim problemima. U zavisnosti od vaših potreba, vaš lekar može da ubode igle u nekoliko delova tela, uključujući:
- uši (ušne)
- Skalp
- Lice
- Ruke
- Nos
- Zglobovi i gležnjevi
Dodatni tretmani
Pored suvog iglanja, postoji nekoliko drugih metoda akupunkture:

Elektroakupunktura: Akupunkturne igle su ožičene da isporuče niske nivoe električne struje do vaših akupunkturnih tačaka.
Moksibuscija: stimulacija određenih tačaka iglom može biti pojačana primenom toplote. U moksibusciji, praktičari će spaljivati određene biljke blizu ciljanih akupunkturnih tačaka.
Kupiranje: Ovim tretmanom, posebna zagrejana šolja se povlači preko tačaka napetosti u telu. Ovo stvara usisavanje, povećava dotok krvi u to područje i oslobađa napetost.
Koje su prednosti akupunkture?
U okviru tradicionalne kineske medicine, smatra se da akupunktura koristi duhu, umu i telu, posebno uz druge prakse, kao što je herbalizam. Klinički, zdravstveni radnici koriste akupunkturu za lečenje ili pomoć u lečenju bola, kao i širokog spektra zdravstvenih stanja.
Redovni tretmani akupunkture mogu pomoći u ublažavanju bolova u leđima, vratu i zglobovima, kao što je osteoartritis. Takođe može da leči bol u vezi sa stanjima kao što su sindrom miofascijalnog bola (bol u mišićno-skeletnom sistemu) i neuropatija (bol u nervima). Neki ljudi mogu da primaju akupunkturu za ublažavanje bolova nakon operacije.
Lečenje postaje sve češće u upravljanju neželjenim efektima lečenja raka, uključujući mučninu, povraćanje i suva usta.

Akupunktura takođe može pomoći u lečenju ili ublažavanju:
- Migrene ili druge vrste glavobolja
- Išijas (bol, slabost, utrnulost ili peckanje u nozi)
- Sezonske alergije
- Urinarna inkontinencija (urin curi iz bešike)
- Karpal tunel sindrom
- astma
- Menstrualni grčevi
- Odvikavanje od cigareta i upravljanje drugim oblicima zavisnosti
- Depresija i anksioznost
- Nesanica ili problemi sa spavanjem
Kako funkcioniše akupunktura?
Tačan mehanizam akupunkture je nepoznat. Međutim, neki dokazi pokazuju da stimulisanje akupunkturnih tačaka utiče na telo na nekoliko načina:
Funkcija nervnog sistema: Istraživanje je pronašlo tretmane za promenu aktivnosti centralnog nervnog sistema (mozak i kičmena moždina). Akupunktura stimuliše oslobađanje neurotransmitera (hemikalija u mozgu) i hormona i modulira nivoe citokina, hemikalija povezanih sa imunološkom funkcijom.
Vezivno tkivo: Akupunktura menja aktivnost senzornih neurona u vezivnom tkivu, neposredno ispod kože, i mišića. Ovo može objasniti neke od efekata lečenja bolova i protiv upale, iako je potrebno više istraživanja.
Nespecifični efekti: Neke koristi proizilaze iz tretmana bez jasne fizičke akcije. Slično placebo efektu, osoba može iskusiti koristi zbog verovanja u tretman ili akupunkturistu, ili druge aspekte lečenja. Poređenja lažnih (lažnih) tretmana sa stvarnim su pokazala nespecifične efekte koji utiču na ishode.

Kako izgleda tretman?
Akupunktura obično traje između 20 i 60 minuta. Pre vašeg prvog pregleda, imaćete konsultacije i fizičku procenu sa akupunkturistom. Budite spremni da razgovarate o svom zdravlju i svim simptomima koje imate.
Kada budete spremni, od vas će se tražiti da sednete ili legnete, a praktičar će umetnuti veoma tanke igle u određene akupunkturne tačke. Dok su igle unutra, možete osetiti peckanje ili tup bol na tretiranim mestima. Obavestite svog akupunkturistu ako osećate značajan bol.
U zavisnosti od vašeg slučaja, igle ostaju u položaju od pet do 30 minuta. Od vas će se tražiti da se opustite i dišete dok su igle u vama. Zatim, akupunkturista uklanja igle. Nije potrebno vreme oporavka nakon tretmana.
Uspešno ste se prijavili