Mnogi od nas vežu pertle na patikama i započinju (ili ponovo pokreću) režime vežbanja u nadi da će izgubiti neželjene kilograme. Nesumnjivo, cilj da budete aktivniji je dobra stvar. Ali ako je glavni razlog gubitak težine, vaša novogodišnja odluka bi mogla da se obori.
Za početak, vežbanje – barem ono što većina nas radi – obično je neefikasno za gubitak težine. Uzmite hodanje, na primer. Osoba od 70 kilograma koja brzo hoda 30 minuta sagoreće u proseku oko 140 kalorija. To je jednako jednoj limenci gaziranog soka – nije baš veliki povrat na vaše uloženo vreme i trud. Mnogo je lakše samo preskočiti sok.
Sveukupne studije pokazuju da izvođenje aerobnih vežbi umerenog intenziteta, kao što je hodanje od 30 minuta dnevno, pet dana u nedelji (količina koja se preporučuje za dobro zdravlje) obično samo po sebi dovodi do malog ili nikakvog gubitka težine.

Kada se ishrani doda umereno vežbanje, rezultati su jednako neimpresivni. Objedinjavajući podatke iz šest ispitivanja, istraživači su otkrili da kombinacija ishrane i vežbanja nije dovela do većeg gubitka težine od same ishrane nakon šest meseci. Sa 12 meseci, kombinacija ishrane i vežbanja pokazala je prednost, ali je bila mala – u proseku oko jednog kilograma. U drugom pregledu studija, razlika je bila manja od kilograma.
U studijama u kojima je vežbanje dovelo do značajnog gubitka težine, učesnici su sagorevali najmanje 400 do 500 kalorija po sesiji pet ili više dana u nedelji. Da bi se to postiglo, osoba od 70 kg bi morala da zabeleži najmanje 90 minuta dnevno brzog hodanja ili 30 minuta trčanja. Ukratko, sesije treba da idu mnogo dalje od onoga što većina nas želi ili može da uradi. Čak i ako uspemo da uložimo toliko napora, naša tela često to kompenzuju povećanjem apetita i usporavanjem metabolizma, efektima koji vremenom ograničavaju koliko kilograma gubimo.
Kada vežbanje ne ispuni naša očekivanja u vezi sa gubitkom težine, često se razočaramo i prestanemo da vežbamo. U studiji od 30 ljudi sa prekomernom težinom koji su učestvovali u 12-nedeljnom programu vežbanja i nakon toga su intervjuisani, ovaj odgovor je bio tipičan: „Bilo je prilično razočaravajuće što nisam izgubio ni jedan kilogram . . . to me je nekako nateralo da odustanem.” Drugi ispitanik koji nije uspeo da smrša opisao je svoje iskustvo sa vežbanjem kao „da udaram glavom o zid od cigle“. Prilično je sigurno pretpostaviti da nije nastavio vežbanje.
Možda je najveći problem sa vežbanjem za skidanje kilograma to što fizičku aktivnost pretvara u kaznu – cenu koju moramo da platimo za vitkije telo. Koliko puta ste čuli da neko kaže „Moraću dodatno da vežbam“ nakon što pojede previše tokom praznika ili na slavljeničkoj večeri? Vežbanje tretiramo kao oblik samokažnjavanja zbog toga što smo „debeli“.
Uokvirujući vežbu kao pokoru, malo je verovatno da ćemo uživati u njoj ili da ćemo je još dugo raditi. To je poruka studije u kojoj su istraživači tražili od žena srednjih godina da zapišu svoja razmišljanja o fizičkoj aktivnosti. Oni koji su koristili izraze kao što su „kalorije“ ili „težina“ bili su označeni kao „oni koji oblikuju tela“, dok su oni koji nisu koristili te reči imali naziv „koji ne oblikuju telo“. Obe grupe su u proseku imale približno istu težinu. Oni koji su oblikovali telo su skloniji da vide vežbu kao borbu, dok oni koji ne oblikuju telo imaju tendenciju da kažu da se zbog toga osećaju dobro. S obzirom na takve stavove, nije iznenađujuće da su oni koji su oblikovali telo vežbali znatno manje od onih koji nisu oblikovali telo.

Zaključak je da je veća verovatnoća da ćemo vežbu doživljavati pozitivno i da je zaista radimo kada se fokusiramo na svoje blagostanje, a ne na težinu. Za neke, podsticaj može biti poboljšano raspoloženje ili manje stresa. Drugi mogu otkriti da vežbanje čini da se osećaju fizički i mentalno jačim ili da više kontrolišu svoje živote.
Naravno, prednosti fizičke aktivnosti se protežu i dalje od ovih. Pokazalo se da smanjuje rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, raka, dijabetesa, demencije, depresije, prehlade, bolova u leđima, osteoporoze i prerane smrti. Takođe može poboljšati san, povećati energiju, odbraniti staračku slabost i čak poboljšati naš seksualni život.
Štaviše, iako nije od velike pomoći za otapanje kilograma, vežbanje može sprečiti dobijanje na težini i poboljšati vaš izgled povećanjem mišićne mase i smanjenjem visceralne masti, tipa na koji ukazuje veliki struk koji je povezan sa srčanim oboljenjima i dijabetesom.
Zamislite tabletu sa ovom dugačkom listom prednosti. Svi bismo tražili to.
Zato svakako nastojte da redovno vežbate. To je možda najvažnija stvar koju možete učiniti za svoje zdravlje. Ali da biste poboljšali šanse za uspeh, fokusirajte se na to kako vam pokret pomaže da se osećate bolje fizički i emocionalno – i zaboravite na to kako pomera iglu na vagi.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili