Ukoliko ste sanjali da jednog dana zaplovite svetskim morima i da upravo vas odaberu da radite na luksuznim brodovima, mi vam donosimo iskustvo Beograđanke koja je prošla razgovor za posao, kao i kako izgleda test koji vam traže da popunite kada se kandidujete.
Naš sagovornik kandidovao se za takozvanu poziciju “Shop assistant”, odnosno za posao prodaje određenih proizvoda.
– Ta pozicija je jedna od traženijih na brodu, naročito za devojke i za početnike, jer je možda i najlakše ući u smislu da ne treba specijalno iskustvo (kao na primer za šankere, gde ipak morate da znate da pravite koktele) – kaže naša sagovornica koja je želela da ostane anonimna.
Jedni od osnovnih uslova su dobro poznavanje engleskog jezika i minimum dve do tri godine rada u nekom prodajnom objektu kao što je na primer butik, iako niko to specijalno ne proverava.
– Uslov koji stoji na papiru jeste da imate iskustvo, da znate engleski i još jedan strain jezik, da ste komunikativni, zdravi i da nemate dosije u policiji. Pored toga, za ovu poziciju se zna da se radi po smenama, nekad osam sati nekad deset sati, ali imate mogućnost za odmor, ne radi se nocu… Takođe, kad brod stoji u luci butici ne rade, tako da je osoblje bukvalno slobodno i ponašaju se kao turisti – kaže ona.

Foto: Profimedia
Razgovori su na engleskom, što se podrazumeva, kao i na drugom stranom jeziku, u smislu da postave dva do tri pitanja kako bi proverili da li možete da se sporazumevate. Ne traži se znanje kao engleskog jezika, ali treba da se razume.
Ono što je dobro u ovom poslu je što ima prostora za napredovanje, a loša strana je to što plata nije velika, barem ne za prvi ugovor.
– Sve morate sami da platite kada idete prvi put: avionsku kartu, zdravstvene preglede, vizu i agencije… Sve ukupno iznosi oko 1.500 evra – objašnjava devojka koja je prošla sve krugove testiranja.
Postoje tri kruga testiranja i to:
1. sa agencijom preko koje se prijavljujete (potrebno doneti CV sa slikom i prolazite proveru jezika)
2. donosite dodatna dokumenta (popunjene formulare koji oni daju, overa iz SUPa, preporuke od ranijeg poslodavca)
3. ovo je poslenji krug i regrutovanje traje jedan ceo dan u grupi od 30ak ljudi koji su aplicirali za istu poziciju i prošli prethodna dva kruga.
Intervju se održava u hotelu i drži ga HR menadžer iz kompanije koja treba da vas zaposli.
– Sastoji se od prezentacije kompanije, o brodovima, životu na brodu, očekivanjima, (našim i njihovim) i od nekoliko zadataka koji se rade kako pojedinačno, tako i grupno.
- Testovi za brod
- Testovi za brod
- Testovi za brod
- Testovi za brod
- Testovi za brod
- Testovi za brod
- Testovi za brod
Dva dana nakon toga kandidati budu obavešteni da li su prošli ili ne. Oni koji nisu prošli mogu da apliciraju za šest meseci ponovo, a oni su prošli upućuju se dalje na zdravstvene analize, datume kad mogu da krenu, kupovinu karte…
Za kandidovanje na ovom poslu nema uslova što se tiče fizičkog izgleda, već je najbitnije da umete da prodate proizvod, da ste energični, komunikativni…
-Očekuju da budete zabavljač jer se tako roba prodaje u Americi, kao na aukciju – otkrila nam je sagovornica.
Uspešno ste se prijavili