Nažalost, sa zanemarljivim uspehom, jer čujemo da su ljudi „prizemni“ svakodnevno. U širokoj upotrebi veruje se da „prizeman“ znači vredan, marljiv, pošten čovek sa obe noge na zemlji. E, pa nije tako!
Prizeman znači prost, primitivan, nemoralan, vulgaran, svađalica, osoba koja voli da zadene kavgu. Stoga, i ako ste u najboljoj nameri nekoga nazvali prizemnim, verovatno ste nesvesno napravili veliku grešku.
Sa druge strane, ni prizemljen nije reč koju tražite. I prizemljen ima drugačije značenje.
„Ipak, iako su realnost i trezvenost cenjene osobine, za one koji su stabilni i postojani, koji stoje na čvrstom tlu nećemo kazati da su prizemljeni (npr. pogrešno je: Raduje me što je on prizemljen momak, mesto trezven, realan i sl.), jer tako govorimo, pre svega, o letelicama (Avion je bezbedno prizemljen).
Mada glagol prizemljiti se u srpskom jeziku ima više značenja: spojiti sa zemljom (o električnoj struji): prizemljiti frižider, a u skladu sa izrazom spustiti se na zemlju (= osloboditi se iluzija, shvatiti stvarnost kakva jest) razvija i figurativno značenje spustiti se na zemlju, opametiti, urazumiti, npr. Otac ga je konačno prizemljio – osim u šali ili kada sagovorniku otvoreno dajemo do znanja da se igramo rečima – nikada nećemo reći da pomenuti otac sada ima prizemljenog sina“, navodi se u Politikinom članku dr Dragane Veljković Stanković.
PROČITAJTE JOŠ:
Izabrana je nova najlepša srpska reč i mišljenja su podeljena: Da li ste čuli za duhoklonuće i uticajnera?
Da li se piše odvojeno ili spojeno? Sve češće grešimo u pravopisu kada su OVI izrazi u pitanju!
Mame, pismeni zadatak ne mora da bude težak!Naučite dete stilskim i pravopisnim pravilima
Uspešno ste se prijavili