Najčešći poremećaji u vezi sa ovom žlezdom su promene u njenom funkcionisanju, tačnije smanjen ili ubrzan rad štitaste žlezde, što može izazvati ozbiljne komplikacije. Da bi se utvrdili takvi poremećaji, obavljaće se testiranje hormona, tačnije hormona štitaste žlezde, poznatog kao FT4, kao i TSH hormona. Ova dva hormona zajedno nam pomažu da saznamo kako štitasta žlezda funkcioniše. To je izjavila prof. dr. Edita Stokić, direktorka Kliničkog centra Vojvodine.

– Sa druge strane, s obzirom da je danas najčešći uzrok i podloga za pojavu smanjene funkcije štitaste žlezde hronična upala, tzv. Hašimoto tireoditis, autoimuna bolest, određivanjem antitela mi ćemo moći ovim pregledima da utvrdimo da li ima Hašimota i da li nosi rizik da se u perspektivi razvije i poremećaj funkcije. I treće, reč je o čvorovima štitaste žlezde koji mogu da imaju i maligne karakteristike, tako da ultrazvučnim pregledom moći će da se verifikuje da li se u predelu štitaste žlezde nalazi neki od čvorova i tako ćemo moći da identifikujemo da li postoji neki čvor i tada uputiti pacijenta na dalji dijagnostički postupak – rekla je Stokić, prenosi RTV.
Trećina stanovništa ima problem sa radom štitaste žlezde.
– Ono što je kod štitaste žlezde posebno interesantno je to da se simptomatologija može javljati postepeno i ne mora biti toliko izražena, tako da nam ovi preventivni pregledi daju na značaju da se ovi poremećaji što pre otkriju. Tako, na primer, kod bolesti štitaste žlezde sa smanjenom funkcijom može početi samo sa dobitkom u telesnoj masi, može da se pojavi neraspoloženje, tuga, melanholija, smatra se da u visokom postotku može da se javi i depresija na bazi hipotireodizma, a danas sa modernom dijagnostikom i evaluacijom praktično možemo otkriti ove bolesti u početnom stadijumu kada se simptomatologija ne razvije u potpunoj meri. Dakle, svaki umor, dobitak u telesnoj masi, promena raspoloženja, a u odnosu na druge promene, a to je da se hipotireodizam javlja sa povećanjem metabolizma masti, gde skaču vrednosti ukupnog holesterola, to ne smemo zanemariti jer onda se povećava rizik za pojavu kardiovaskularnih bolesti i niza drugih bolesti – kazala je ona.
PROČITAJTE JOŠ:
Žene češće obolevaju od depresije, simptome zanemaruju pripisujući ih umoru ili neispavanosti
Jelena Rozga otkriva tajnu vitke linije – ovo je njen jelovnik
Zlata Numanagić iskreno o zdravstvenom problemu: Spavala sam sedeći zbog tegoba koje sam imala
Uspešno ste se prijavili
Izvor:RTV