Cvetanje ambrozije je na vrhuncu, a ovaj korov se može naći i tamo gde se najmanje nadate. Iako uglavnom raste po obodima grada i zapuštenim površinama, neretko se desi da ga ima oko zdrada, posred ulice, pa čak i na trgovima.

Simptomi alergije na ambrojizu su sledeći:
- Suzenje očiju
- Curenje nosa
- Svrab očiju i nepca
- Otežano disanje
- Zapušenost nosa
- Glavobolja
- Umor
AMBROZIJA NA VRHUNCU CVATA
– Sezona ambrozije kreće početkom avgusta, sada dostiže vrhunac. Trebalo bi 10 do 15 dana ranije da se krene sa lekom, antihistaminikom, jedna tableta dnevno. Inače, moram da kažem da su antihistaminici najbezbedniji lekovi. Vrlo su komforni, ne smetaju plućima, srcu, bubrezima, jetri. Apsolutno su bezopasni i pacijenti ne treba da se ustežu jer često kažu ‘Ja trpim, pa uzmem kad moram’. To su lekovi koji su vrlo dostupni i efikasni kaže profesorka dr Sanvila Rašković, alergolog.
NIJE JEDINA
nažalost, ambrozija nije jedina biljka koja izaziva probleme. Koncentracija polena u vazduhu je velika. Takođe, alergijska kijavica može da pređe u alergijsku astmu ako se ne tretira na vreme.
– Onaj ko ima alergijsku kijavicu, vremenom može da dobije alergijsku astmu. Tu je imunoterapija jako delotvorna, jer ona na neki način sprečava ili bar odlaže početak astme. Ambrozija nije jedini alargen trenutno. Dijapazon polena i biljaka koje mogu da izazovu alergiju je jako veliki – kazala je doktorka.
LEČENJE ČAJEVIMA NE POMAŽE I NE PREPORUČUJE SE
Doktorka Rašković ističe da se nikako ne treba lečiti na svoju ruku, kao i da treba zaboraviti na bilo kakvo lečenje čajevima.
– Savet je izbegavanje, ali nije moguće potpuno izbegavati. Ipak, smo svesni koja biljka je u kom periodu godine, treba da izbegavamo šetnje u pirodi. Uzimanje lekova je obavezno. Obavezno izbegavati sve biljne lekove, mešavine čajeva. Baš ako su na biljnoj bazi mogu da zasmetaju ljudima koji su alergični. Taj deo nije efikasan. Ishrana treba da bude što više prirodna, bez aditiva, da se ne uvode drastične dijete. Treba da se uvede suplementacija, recimo vitamin D je jako dobar, kao i cink i vitamin C. Pacijente sa alergijskom kijavicom savetujemo da prskaju nos morskom vodom.
PROČITAJTE JOŠ:
Ambrozija buja, a sa njom i alergija – bolest 21. veka: Tegobe se mogu umanjiti, ali ne i potpuno izlečiti
Ispovest majke čije dete pati od alergija: Borili smo se godinama sa oticanjem i svrabom dok nisam saznala za OVO
Kako razlikovati kašalj od polenske alergija u odnosu na onaj koji ukazuje na respiratornu infekciju?
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Jutro/Prva TV