Na osnovu podataka prošlogodišnjeg popisa, Zavod za statistiku je objavio konačne rezultate o školskoj spremi, pismenosti i kompjuterskoj pismenosti našeg stanovništva.

Pre deset godina zabrinjavao je procenat nepismenog stanovništva, odnosno onih koji nisu znali da čitaju i pišu, i iznosio je dva posto. Sada da čita i piše ne zna 38.000 ljudi, negde oko 0,63 procentra građana.
– Pismenim se smatra svako lice koje ima najmanje četiri razreda osnovne škole ili trenutno pohađa školu. Tim licima koja su starija od devet godina i idu u školu ili su završila najmanje četiri razreda nismo pitanja ni postavljali. Pitanja su postavljeno samo licima koja su bez škole i imaju manje od četiri razreda osnovne škole i na osnovu njihove izjave da li znaju da napišu i pročitaju kratak tekst, nekoliko rečenica iz svakodnevnog života popisivač je unosio odgovor da li je lice pismeno ili nije pismeno – rekla je Ljiljana Đorđević, načelnik Odeljenja za popis stanovništva.

Iako se broj visokoobrazovanih građana povećao, i dalje je najviši procenat onih koji imaju završenu srednju školu. Povećan je i broj onih koji završavaju srednje obrazovanje vanredno.
Na popisu iz 2011. prvi put se našlo i pitanje o kompjuterskoj pismenosti i postavlja se svima koji imaju najmanje 15 godina. Kompjuterski pismenih, koji znaju da komuniciraju putem mreža, koriste osnovne aplikacije i nađu osnovne informacije na internetu, ima više od 2 miliona i 600.000.
Žene su brojnije kada je reč o završenom visokom obrazovanju, ali nepohvalna statistika pokazuje i da je čak 71 posto neobrazovanih ljudi ženskog pola i one uglavnom žive na selu.
PROČITAJTE JOŠ:
Žene više od muškaraca traže stručnu pomoć: Srpkinje muče stahovi, neraspoloženje i nesanica
Roditelji teško shvataju koncept influensera koji danas utiču na 40 odsto mladih
Novo istraživanje: Građani se više informišu preko porodice i prijatelja nego preko medija
Uspešno ste se prijavili
Izvor:RTS