Za one koji vole biljke, ali ne mogu da im pruže punu pažnju, sanseverija je idealan izbor. Ona ne zahteva mnogo nege, a nagradiće vas svojim divnim izgledom.

Ne voli direktno sunce
Sanseverija je u Evropu stigla iz Afrike i južne Azije, dakle ne voli preterano zalivanje. Štaviše, ona voli suva i topla mesta. Zato se često viđa po poslovnim prostorima. Može se držati pored radijatora ili bilo kog grejnog tela, samo će se videti razlika u šarama na listovima, neće biti izdašne kao kada se drži na indirektnoj svetlosti. Osetljiva je na promene, pa ne voli premeštanja, te ako primetite da joj godi tu gde ste je postavili, nemojte ništa dirati.

Malo vode
Zaliva se jednom mesečno u hladnim periodima, a leti jednom u 10 dana. Vodu ne bi trebalo sipati direktno oko stabljike, već po zemlji. Višak vode iz tanjirića bi trebalo prosuti jer ne voli preteranu vlagu, kao što smo napomenuli u prethodnom pasusu. Zaliva se odstajalom vodom, nikako hladnom ili direktno sa česme.
Ukoliko temperatura u prostoriji spadne ispod 10 stepeni, morate joj naći toplije mesto jer ne voli hladnoću. Temperature od 15 do 25 stepeni su idealne za „svekrvin jezik“.
Presađuje se samo kad primetite da je prerasla saksiju i da počinje da joj se vidi koren. Najbolje vreme je u rano proleće.
Radi za vas
Najveća prednost sanseverije je što ona svojim impozantnim listovima upija toplotu, što je idealno za stanove bez klime. Ona vrši fotosintezu i po noći, oslobađajući kiseonik što je odlično za kvalitet vazduha.
Uspešno ste se prijavili