Manekenka Bela Hadid (26) podelila je svoje potresno iskustvo sa Lajmskom bolešću koju je dobila kada je imala 14 godina. Ona je na svom Instagramu navela mučne detalje i simptome sa kojima živi maltene svaki dan, a smo neki od njih su promene raspoloženja, bol u zglobovima, znojenje, mučnina, nesanica, glavobolja, anskioznost, dezorijentisanost i aritmije.
– Bez leka. Svaki dan bih znala da osetim i po desetak od ovih simptoma i to od 14. godine. Sve je postalo još teže kad sam napunila 18. To je toliko uticalo na moje pamćenje da iznenada više nisam znala kako da se dovezem od Malibua do Santa Monike gde sam živela. Nisam mogla ni da jašem. Bilo mi je jako loše – napisala je ona u jednoj od svojih objava na Instagramu.
Stoga, šta je Lajmska bolest?
Ona se naziva još i Lajmskom boreliozom, po bakteriji koja je izaziva, a koja se zove Borelia burgdorferi. Otkrivena je 1975. godine u gradu Lajmu u američkoj državi Konektikat. U Srbiji je prvi put dijagnostikovana 1987. godine u aprilu. Iste godine je otvoreno i Savetovalište za Lajmsku bolest pri Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu. Dobija se preko ujeda zaraženog krpelja.
FAZE LAJMSKE BOLESTI
Simptomi lajmske bolesti se mogu svrstati u tri stadijuma koji nemaju uvek jasne granice i mogu se preklapati. Iako se bolest u većini slučajeva završava u prvoj fazi, može da postane hronična, navodi se na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje.

I faza
Bolest se najčešće ispoljava crvenilom i svrabom na mestu ujeda zaraženog krpelja od jednog do mesec dana po ubodu. S vremenom promena počinje da bledi poprimajući prstenasti izgleda sa manje ili više izraženim crvenilom. Veliki problem je detekcija ove faze ukoliko je došlo do slučajnog otkidanja krpelja češanjem, garderobom ili ako je bio na manje vidljivom mestu na koži.
Promene na koži prati i povišena temperatura, uvećane limfne žlezde, bolovi u zglobovima i mišićima, glavobolja. Otkrivanje bolesti u ovoj fazi sprečava njeno napredovanje u fazu dva.
II faza
Prelazak u fazu dva može trajati od nekoliko nedelja do nekoliko godina. Pojačane simptome slične gripu prati i osip po koži nezavisno od mesta inicijalnog ujeda krpelja. U drugoj fazi dolazi do upale očnih i moždanih nerava, zglobova i srčanog mišića.
III faza
Ovaj stadijum bolesti nastupa posle 10 meseci do 10 godina u slučajevima propuštenog ili neadekvatnog lečenja. Izaziva trajno oštećenje kože, nerava i nervnog sistema, kao i zglobova. Može dovesti do invaliditeta i trajnog oštećenja radne spodobnosti.
KAKO SE ZAŠTITITI?
Najbolja zaštita je izbegavanje zelenih i otvorenih površina u prirodi gde bi krpelj mogao da vas ujede. Najaktivniji su u vreme hranjenja, što je od marta do oktobra. Oni su paraziti koji se hrane krvlju životinja i čoveka, i prenose bolest sa zaražene životinje na ljudsko biće. Krpelji žive na zelenim, vlažnim i senovitim površinama i najaktivniji su u vreme hranjenja. Kriju se u travi i rastinju do jednog metra i na granama drveća. Nije svaki krpelj zaražen Lajmskom bolešću i ne prenosi je svaki. Pri ujedu krpelja, najbolje je otići u zdravstvenu ustanovu gde će vam ga bezbedno odstraniti a potom ga treba poslati na analizu.
Kako reagovati kada vas krpelj ubode?
- Krpelja treba izvaditi iz kože roku od prvih 24 časa od uboda, kako bi se smanjila verovatnoća prenosa infekcije. Skidanje treba obaviti stručno, u zdravstvenoj ustanovi, isključivo mehanički, čistom pincetom koja je prethodno dezinfikovana alkoholom.
- Ne stavljajte nikakva sredstva na ujed!
- Pratite zdravstveno stanje i idite na redovne kontrole jednom mesečno u trajanju od tri meseca.
PROČITAJTE JOŠ:
Pas je najbolji partner za trčanje, ali pre ovakvog treninga morate da naučite OVE stvari
Uspešno ste se prijavili