Neverstvo u emotivnim odnosima ukazuje na manjak poštovanja, emocija, nerazumevanje, lošu komunikaciju… Ili ne ukazuje ni na šta i jednostavno se desi. U oba slučaja, prevareni partner oseća izdaju i ima pravo da bude ljuti, nesrećan i razočaran.
Prevara se teško prašta. Još teže ukoliko partner ne pokazuje znake kajanja. Ipak, moguće je oprostiti, mada oproštaj ne mora da znači da nastavljate vezu sa varalicom. Samo nastavljate svoj život mirne glave.
Praštanje je dobro za vas
Istraživanja su pokazala da su benefiti praštanja nevernom partneru mnogostruki. Iako je veliki izazov, prepoznaje se kao pozitivan, proaktivan i osećajan odgovor na indiskretnost. Ono što uopšte ne iznenađuje je činjenica da je put praštanja trnovit za oba aktera.

Praštanje ne znači da ste pristali da nastavite vašu poljuljanu ljubav. U nekim slučajevima, omogućava stavljanje tačke na priču kod partnera koji se osećao nesigurno i koji je u startu i poljuljao stabilnost odnosa. Takođe olakšava suoćavanje sa posledicama raskida ljudima koji su na neki način bili involvirani u vašu vezu – prijateljima i porodici.
Međutim, najvažnije pitanje nije da li bi trebalo oprostiti, već kako!
Oproštaj je stvar izbora koja takođe zavisi i od toga kako doživljavate nevernog partnera. Istraživanja su se bavila faktorima koja olakšavaju praštanje iz perspektive stresa i nošenja sa neverstvom. Došlo se do rezultata da kroz opraštanje učimo sebe da stavimo sa strane ogorčenost i neizostavnu želju za osvetom, što pomaže da se pozitivne emocije vrate.
Takođe, praštanje umnogome zavisi i od volje druge strane da traži oproštaj.
Istraživanje obavljeno 2022. godine u Grčkoj bavilo se taktikama ubeđivanja iz ugla partnera koji vara. Uglavnom su se svele na to da se nikad više neće ponoviti, isticanje važnosti primarnog emotivnog odnosa, okrivljavanje partnera za ulazak u aferu i negiranje važnosti odnosa sa ljubavnikom ili ljubavnicom. Rezultati su pokazali da je bar 40 posto prevarenih oprostilo.
Oprostite ali ostavite!
Svako neverstvo boli, ali na osnovu moralnih, socioloških i ekonomskih faktora, neka su teža od drugih. U tom slučaju, u racionalnom strahu da se istorija ne ponovi, mnogi se odlučuju da prekinu vezu, ali uz ulaganje u oproštaj, bez gorkog ukusa nastavljaju dalje.
Ukratko, prevareni partner ne nosi na duši teret sa kojim onaj koji je ušao u aferu mora da živi. Strana koja je otišla iz veze dobija slobodu oproštajem i mogućnost da sebi nađe osobu koja će imati ljubavi i razumevanja, dok će nevernik morati da živi sa moralnim konsekvencama prevare.
PROČITAJTE JOŠ:
Ćutanje je zlato: Ove reči NIKADA ne smete da izgovorite tokom svađe sa partnerom
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Psychology Today