Zahvaljujući ovom razvoju nauke, muškarci i žene imaju sposobnost da sačuvaju plodnost i zaštite se od posledica koje ostavlja vreme koje prolazi, kako bi mogli da donose sve važne odluke koje se tiču njihovog života, bez pritiska vremena.
Prema Evi Kalouta, psihologu-psihoterapeutu, “očuvanje plodnosti je fizički i istovremeno emocionalni izbor, jer ohrabrujuće deluje na stresne scenarije oko osnivanja porodice. Kada se odlaže dobijanje deteta iz ličnih ili medicinskih razloga, očuvanje plodnosti može postati svetla tačka koja povezuje njegove prohteve sada sa sutrašnjim mogućnostima.“
Koga se ovo tiče?
Očuvanje plodnosti iz medicinskih razloga
“Kako na plodnost mogu uticati i zdravstvena stanja, hirurški i farmakološki tretmani, posebno kada su toksični, očuvanje plodnosti je osnovno pitanje za muškarce i žene koji su bolesni u reproduktivnoj dobi. Smatra se neophodnim da se očuva plodnost kod malignih bolesti, gde često lečenje bolesti uključuje korišćenje hemoterapije i radioterapije, što u velikoj meri može da oteža osnivanje porodice i muškarcima i ženama.
Potreba za očuvanjem plodnosti takođe može postojati u benignim medicinskim stanjima koja zahtevaju upotrebu imunosupresivnih lekova sa potencijalnim otežavajućim efektima na plodnost muškaraca i žena. Takve bolesti su sistemski eritematozni lupus, reumatoidni artritis, zapaljenska bolest creva i druge autoimune bolesti “ ističe doktorka Marina Dimitraki, MD, MSc, MHA, PhD, EFOG-EBCOG, ginekolog, specijalista za asistiranu reprodukciju , član udruženja ESHRE/ EBCOG
Doktor Nikos Anesidis, MD, ginekolog, specijalista za asistiranu reprodukciju, nastavlja diskusiju dodajući: “Očuvanje plodnosti mora takodje da postoji kao izbor za žene koje imaju u porodici prerano otkazivanje funkcije jajnika, preuranjenu menopauzu, kao i dijgnoze kao što su benigni tumori jajnika, endometrioza, b-mediteranska anemija, Mosaic Turner sindrom, sindrom fragilnog X, galaktozemija i drugi.”
Očuvanje plodnosti iz socijalnih razloga
„Još jedna, sve brojnija je kategorija žena i muškaraca koji žele prvo profesionalno da se ostvare ili zbog nedostatka partnera odlažu sticanje potomstva za starije doba. Međutim, naučno je dokazano da plodnost žene opada posle 35-te godine, i jos više posle 40-te godine. Mogućnost krioprezervacije jajnih ćelija u godinama kada je plodnost odlična oslobađa ih pritiska starenja i izbora odgovarajućeg partnera “ kaže Michalis Kiriakidis, MD, MSc, ginekolog, specijalista za asistiraanu reprodukciju.
Postupak
Postupak je jednostavan i traje 10 dana.
„Da bi se izvela krioprezervacija jajnih ćelija najčešće je potrebno da žena prođe kroz proces stimulacije jajnika kako bi proizvela više jajnih ćelija. Ova faza traje oko 10 dana od početka ciklusa. Nakon toga sledi faza aspiracije jajnih ćelija, tokom koje se uzimaju jajne ćelije koje se zatim zamrzavaju metodom vitrifikacije “, kaže specijalista, ginekolog za asistiranu reprodukciju, akušer, ginekolog, klinički i naučni direktor Embryolaba, dr Nikos Christoforidis.

Foto: Envato
Posebni protokoli za vitrifikaciju, otvaraju put majčinstvu!
Gospođa Aleksija Hatziparasidou MSc. PMI-RMP, savetnik za kliničku embriologiju,
Direktor akademije Embryolab i suosnivač Embryolaba navodi: „Savremeni metod vitrifikacije prevazilazi sve poteškoće koje donedavno nisu omogućavale uspešnu krioprezervaciju jajnih ćelija. Danas je dokazano da je očuvanje plodnosti žene dostižan cilj i daje nadu kako ženama sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, koje će se podvrgnuti toksičnom lečenju, tako i mladim devojkama koje su zabrinute zbog prolaska vremena a nemaju mogućnosti za osnivanje porodice”.
Mišljenje gospodina Achilleas Papatheodorou-a, PhD, MMedSc, kliničkog embriologa, sertifikovanog od ESHRE), direktora laboratorije Embryolab:
„U današnje vreme krioprezervacija jajnih ćelija je najefikasniji izbor žene koja želi da sačuva plodnost. Korišćenjem posebnih protokola za vitrifikaciju osiguravamo impresivne stope uspeha. Starost jajnih ćelija igra važnu ulogu u postizanju odličnih kliničkih rezultata. Što ranije žena zamrzne jajne ćelije, metoda postaje efikasnija.
Pored toga, krioprezervacija jajnih ćelija daje svakoj ženi pravo da samostalno odlučuje o reprodukciji, u vreme koje ona poželi. Tako se ženama koje zamrzavaju jajne ćelije predviđa plodna budućnost! ”
Očuvanje plodnosti tiče se i muškaraca!
„Krioprezervacija sperme je jednostavna i sigurna metoda koja se koristi već mnogo decenija. Glavne indikacije za očuvanje plodnosti kod muškaraca su:
• medicinski razlozi (hemoterapija, zračenje)
• muška neplodnost (niski parametri u broju spermatozoida, azoospermija)
• izlaganje otežavajućim radnim uslovima (hemikalije, toksične supstance, dugi sati sedenja),
• Socijalni razlozi i odlaganje kasnijeg zasnivanja porodice.
Noviji naučni podaci potvrđuju da na plodnost muškaraca utiče i vreme. Kako čovek stari, kvalitet sperme koju proizvodi pogoršava se. Kod muškaraca koji žele da postanu roditelji posle 40-te godine preporučuje se preventivno krioprezervacija sperme u mlađem dobu.” naglašava gospođa Martha Moisidou, BSc, MSc, klinički embriolog, sertifikovana od ESHRE.
Program krioprezervacije jajnih ćelija na klinici Embryolab
Naučno osoblje Embryolaba je posebno obučeno za krioprezervaciju metodom vitrifikacije i primenjuje je sa odličnim rezultatima. Od 2008-me godine sistematski se čuvaju jajne ćelije sa vrlo visokim nivoima preživljavanja odmrzavanja, oplodnje i postizanja trudnoće, što čini Embryolab jednom od vodećih VTO centara u primeni metode vitrifikacije.
Embryolab održava najviši nivo sigurnosti u banci za krioprezervaciju na osnovu protokola i strogih procedura koje poštuje, jer napredni elektronski sistemi kontrolišu sve parametre i nivo azota, kako bi se obezbedilo izvrsno očuvanje svih dragocenih jajnih ćelija. Pored toga, Embryolab Internacionalna Akademija je obučila stotine naučnika, embriologa iz celog sveta laboratorijskim tehnikama krioprezervacije.
Pročitaj još:
Saznajte sve na vreme: Embrioni nastaju u posebnim uslovima, a za to je potrebna OVAKVA laboratorija
Uspešno ste se prijavili