Zemlje EU na različite načine uredile su pitanje istopolnih zajednica. Postoji niz rešenja, od onih oskudnijih do izjednačavanja tih brakova sa onima koji se zasnivaju u crkvi. Na red je došla Srbija i uređivanje tog pitanja kod nas nosi sa sobom dosta kontraverzi, nedoumica i otvorenih pitanja.
S tim u vezi, Koalicija protiv diskriminacije i Pravni fakultet Univerziteta Union, uz podršku Holandske ambasade u Beogradu organizovali su danas online tribinu pod nazivom “Antidiskriminacioni propisi”. Skup je bio posvećenom Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, kao i Nacrtu zakona o istopolnim zajednicama.
– Zakon o zabrani diskriminacije predstavlja temeljni pravni propis u obezbeđivanju jednakog tretmana pojedinaca i grupa u svim oblastima društvenog života. Zakon predstavlja sredstvo pravne reakcije na nejednak tretman, bez obzira na lično svojstvo koje se koristi kao osnov za diskriminatorno postupanje. Novi amandmani na postojeći zakon moraju garantovati zabranu diskriminacije po osnovu polnih karakteristika, zabranu seksualnog i drugog uznemiravanja, obaveze poslodavaca, kao i obaveze Poverenika da vodi evidenciju koja bi pružila više uvida u postupanje koje se tiče slučajeva diskriminacije. Predlozi za izmenu i dopunu Zakona o zabrani diskriminacije formulisani su u skladu sa preporukama Komisije EU i Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI), kao i potrebama preciziranja pojedinih postojećih zakonskih rešenja. Izmene zakona moraju osigurati unapređenje zakonodavnog okvira bez smanjenja dostignutog nivoa zaštite. Na ekspertskoj debati je istaknuto da resorno Ministarstvo treba da ove promene predvidi na način na koji to očekuju korisnici zakona, odnosno ranjive grupe koje su najčešći korisnici – rekao je prof. dr Saša Gajin sa Univerziteta Union, Centar za unapređivanje pravnih studija.
U toku drugog dela skupa predstavljen je Nacrt zakona o istopolnim zajednicama. Ovaj zakonski tekst ima za cilj da obezbedi poštovanje privatnog i porodičnog života ljudi koji žive u istopolnim zajednicama na nediskriminatornim osnovama, a u skladu sa odlukama Evropskog suda za ljudska prava.
– Na ekspertskoj debati o antidiskriminacionom zakonodavstvu, naglašeno je da Zakon o istopolnim partnerstvima mora biti u skladu sa međunarodnim standardima u ovoj oblasti, da ne sme sadržati pravne praznine koji bi postale problem za državu i za LGBT zajednicu, ali i da u tekstu zakona ne sme biti odredbi kojima se diskriminiše LGBT zajednica. Kao zakon čiji je cilj da potpuno reguliše zajednicu života dve osobe istog pola, on mora biti fokusiran na potrebe koje imaju korisnici zakona i njihove predloge koji su u skladu sa praksom u drugim zemljama, dok je bilo kakvo oklevanje da se na prikladan način regulišu životne situacije, jako opasno za društvo u celini- istakao je Goran Miletić, Programski direktor za Evropu u organizaciji Civil Rights Defenders.
Prvi korak ka legalizovanju brakova pripadnika LGBT zajednice napravilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava početkom februara, objavivši polazne osnove za izradu nacrta zakona o istopolnim zajednicama. Veruje se da bi zakon trebalo da bude usvojen u Skupštini do leta 2021.
Zakon o zabrani diskriminacije usvojen je pre 12 godina, u martu 2009. Zakon je nastao na osnovu Modela zakona o zabrani diskriminacije koji je izradila Koalicija protiv diskriminacije, grupa organizacija čiji je mandat vezan za borbu protiv diskriminacije manjinskih društvenih grupa. S druge strane, sva rešenja za Zakon o istopolnim zajednicama već postoje ili u presudama Evropskog suda za ljudska prava ili u domaćem zakonodavstvu u odredbama koje regulišu zajednice osoba različitog pola i ove standarde je potrebno primeniti bez diskriminacije.
Uspešno ste se prijavili