Iako je teško definisati tačan broj, endometrioza se smatra relativno čestim oboljenjem, jer se procenjuje da je ima oko 10 do 15 odsto žena. Može se pojaviti uz niz različitih simptoma ili bez njih, zbog toga se i naziva podmuklim oboljenjem.
Što se tiče plodnosti, smatra se da 30-40 odsto žena sa endometriozom imaju poteškoće pri začeću. Iako nije dokazano na koji način endometrioza može da uzrokuje sterilitet, veruje se da u ovom mehanizmu ulogu igra više faktora.
– Naravno, u ozbiljnijim stadijumima oboljenja postoje individualni faktori koji utiču na prirodno začeće, kao što su athezije oko jajovoda ili velike endometriotične ciste na jajnicima. Ne može da se isključi mogućnost da endometrioza utiče na plodnost, ali je sve individualno. Svakako da postoje rešenja koja mogu biti od pomoći. Lečenje endometrioze laparoskopijom povećava verovatnoću trudnoće kako kod prirodnog začeća, tako i kod vantelesne oplodnje. Takođe, uz pomoć savremenih procedura asistirane reprodukcije možemo još više povećati procenat uspeha, kroz personalizovanu terapiju – kažu stručnjaci iz klinike Embryolab.
Rano postavljanje dijagnoze endmetrioze daje detaljne odgovore kod neobjašnjivog infertiliteta u nekim slučajevima. Pravi savet koji se tiče neophodnosti operacije endometrioze (pri čemu operacija nije trajno rešenje) pre početka vantelesne oplodnje je od velike važnosti. U klinici Embryolab u Solunu pružaju savetodavnu podršku ženama koje nisu još spremne na trudnoću, ali žele da sačuvaju plodnost, a endometrioza utiče negativno na njihovo stanje. Tim stručnjaka će se pobrinuti da dobijete najtačnije prognoze i da ujedno rešite problem!
Pročitaj još:
Bitno je da budete informisane o svakom koraku tokom vantelesne oplodnje – ne oklevajte da pitate
Istražite razloge koji su sprečili da zatrudnite, pre nego što se odlučite za vantelesnu oplodnju
Uspešno ste se prijavili