Istraživanja pokazuju da bi metodom analize daha razvijenom u Velsu odmah moglo da se zna da li neko ima Kovid-19. Rezultate je objavio Lanset nakon ispitivanja novog testa u Škotskoj i Nemačkoj.
Programeri Imspek Dijagnotiksa rekli su da bi njihovi uređaji mogli da budu spremni za upotrebu za šest meseci – ako uspeju da obezbede finansiranje.
– Mislim da postoji veliki potencijal – rekao je osnivač i izvršni direktor te kompanije Santi Dominges.
On kaže da bi tako brz test mogao da nađe primenu i van bolničkog okruženja.
– Možete videti potencijalnu upotrebu u vazduhoplovstvu, u transportu uopšte, u imigraciji. Možete brzo da uzmete uzorak, test je neinvanzivan, ne treba vam posebno obučeno osoblje da sakuplja te uzorke – i nekoliko minuta kasnije dobijate rezultat.
Najnoviju tehnologiju razvio je Imspek u sedištu kompanije u južnom Velsu. Prvobitno se tehnologija koristila za razvijanje testova za otkrivanje bolesti poput raka pluća i za brzo razlikovanje bakterijske i virusne respiratorne bolesti. Ali kako je nova vrsta korona virusa donela globalnu pandemiju, kompanija je donela odluku da svoje dijagnostičke napore usmeri u tom pravcu.
– Imamo iskustva u toj oblasti. Kada se Kovid pojavio, naterao nas je da se okrenemo u tom pravcu i da doprinesemo naporima -dodao je direktor Imspek.
Do sada su izvedena dva ispitivanja nove tehnologije na bolničkim pacijentima u Edinburgu i u Dortmundu u Nemačkoj, kada se korona virus tek pojavio. Studija, koju je vodio Univerzitet Lafboro, nastala je tokom rada na projektu trijaže za pomoć hitnim službama u trenucima katastrofa. Istraživači su pokušali da utvrde da li tehnologija može da razlikuje pacijenta sa Kovidom-19 od onog sa nekom drugom vrstom infekcije grudnog koša.
Tehnologija funkcioniše tako što se analiziraju hemikalije iz daha pacijenta, koje bi mogle da nagoveste zašto je pacijent bolestan i da li ima respiratorne probleme. Testovi su uspeli da otkriju trag Kovida-19 u hemikalijama, što je zatim potvrđeno tradicionalnijim i invanzivnim testovima brisa.
U 80 odsto slučajeva uspeli su tačno da predvide da li je pacijent imao Kovid-19 – razlikujući bolest od ostalih koje sa sobom nose probleme sa disanjem, poput astme ili bakterijske upale pluća.
U studiji u Edinburgu, istraživači su takođe identifikovali hemijska jedinjenja koja su imala „značajnu prediktivnu moć“ za ozbiljnost infekcije korona virusom. Ova tehnika bi mogla da pokaže ko su najugroženiji pacijenti.
Naučnici su zaključili: „Ako se pokaže pouzdanim, tehnologija nudi mogućnost brze identifikacije ili isključenja Kovida-19 u odeljenjima za hitne slučajeve ili u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, što će poboljšati rad sa pacijentima i bezbednost zdravstvenog osoblja.“
Kompanija koja proizvodi opremu rekla je da još treba da usavrši tehnologiju pre nego što bude spremna za upotrebu u svakodnevnim situacijama, bilo u bolnicama ili drugim sredinama kao što su aerodromi.
Pročitaj još:
Doktor Kon moli sve da ne izlaze iz kuće posle 19 sati i ima apel kada su zaštitne maske u pitanju!
Otvorene nove laboratorije za PCR testiranje: Evo kako izgleda procedura i gde su najmanje gužve
Uspešno ste se prijavili
Izvor:BBC