Svaka druga žena će bar jednom u životu imati urinarnu infekciju, a oko 10 odsto žena ima infekcije koje se više puta ponavljaju.
Ešerihija koli je najčešći uzročnik ovih infekcija, a njeno prirodno stanište je završni deo debelog creva. Zbog neposredne blizine ove bakterije lako prelaze iz svog normalnog mesta boravka do vagine i spoljašnjeg otvora mokraćnog kanala, gde se razmnožavaju i šire ka bešici, gornjim mokraćnim putevima pa sve do bubrega, izazivajući urinarne infekcije.
Simptomi
Urinarna infekcija se najčešće manifestuje učestalim nagonom za mokrenjem, peckanjem pri mokrenju, bolom u donjem delu trbuha ili u mokraćnoj cevi naročito pri kraju mokrenja, a ponekad se može javiti i krv u urinu, vidljiva golim okom ili mikroskopski. U ovakvim slučajevima se najšešće radi o zapaljenju mokraćne bešike (cistitis). Ako se infekcija pogoršava može se javiti i povišena telesna temperatura.
VIŠE OD JEDNE TREĆINE TRUDNICA IMA OVAJ PROBLEM
– U praksi više od jedne trećine trudnica ima problema sa asimptomatskom bakteriurijom. To znači da im se u urinu pojavljuju bakterije, a da nemaju nikakvih simptoma. Kod ovakvih slučajeva treba izbegavati davanje antibiotika, koji su izbor samo ako je broj klica veći od 100.000 u jednom ml. Zbog toga je važno da postoje prirodni preparati koji eliminišu bakterije iz urina, a koji su pogodni za upotrebu u trudnoći. Preparat Medicyst koji se nedavno pojavio na tržištu je bezbedan za trudnice i dojilje, i pomaže eliminisanju bakterija iz urina. Može se koristiti i kao preventivno sredstvo jer je prirodan i bezbedan – kaže dr Mima Fazlagić, specijalista ginekologije i akušerstva.
Podela
Urinarne infekcije delimo na akutne – nastaju naglo, sa burnom simptomatologijom, i hronične – laganog toka koje traju duže. Postoji podela i na komplikovane i nekomplikovane, pri čemu kod komplikovanih urinarnih infekcija postoji neka patofiziološka ili anatomska predispozicija da nastane infekcija. Obično se takva infekcija leči duže antibioticima kao što je to slučaj kod dijabetičara, imunokompromitovanih pacijenata, obolelih od malignih bolesti, kod pacijenata koji imaju kamen u mokraćnim kanalima ili neku urođenu ili stečenu anomaliju urinarnog trakta.
Dijagnoza
Urinarne infekcije se dokazuju pregledom urina i analizom urinokluture, potrebno je uzeti prvi jutarnji urin, srednji mlaz, nakon pranja ruku i genitalija.
Prevencija urinarne infekcije:
- Prvi i osnovni savet je povećanje unosa tečnosti, jer se tako smanjuje koncentracija bakterija u mokraćnim organima, a češćim izmokravanjem se one i mehanički odstranjuju.
- Izbegavati hladne i gazirane napitke.
- U periodima lečenja urinarnih infekcija treba redukovati unos slatkiša.
- Izbegavati polne odnose.
- Prestati sa upotrebom spermicidnih kontraceptiva.
- Povećati nivo lične higijene.
- Ne treba odlagati mokrenje, već naprotiv izmokravati se što češće.
Uspešno ste se prijavili