Bobana je imala preeklamsiju, oboljenje koje je vezano isključivo za trudnoću. Porodila se pre dvadesetak dana, kada je i došlo do komplikacija. Njeno stanje se pogoršavalo, a poslednjih sedam dana bila je bez moždane funkcije. Nažalost, lekari nisu uspeli da je spasu.
Šta je preeklamsija, zašto se javlja i koji su simptomi, objašnjava ginekolog dr Mima Fazlagić.
– Ne zna se tačnan razlog nastanka bolesti, ali češcće se javlja kod žena sa koje imaju povišen pritisak, koje su gojazne, koje nose blizanačku trudnoću, ili su jako mlade ili stare trudnice. Smatra se da ima veze sa genetikom, autoimunim odgovorom i stanjem krvnih sudova – kaže ginekolog.
View this post on Instagram
Simptomi koji prate preeklamsiju su povišen pritisak, otoci ruku i nogu, glavobolja, bol u gornjem delu stomaka, pojava proteina u urinu, naglo dobijanje u težini.
– Odmah se pristupa lečenju, a ukoliko bolest progresira mora se izazvati porođaj, ako može vaginalno, a ako ne radi se carski rez i to ne zbog bebe već da bi spasili majku – kaže dr Fazlagić.
Postoji i eklampsija, a to je akutno stanje gde se pored pritiska javljaju i grčevi slični epileptičnim i nije obavezno da tom stanju prethodi preeklampsija.
– Kada se javi najvažnije je hitno završiti porođaj i pristupiti lečenju majke. U najgorim slučajevima porodilja može da upadne u komu. Ako uz povišen pritisak imamo otkazivanje jetrinih funkcija i smanjenje trombocita, ovaj skup simptoma se naziva HELLP Sindrom i često vodi do fatalnog ishoda – navodi dr Fazlagić.
Ukoliko se na vreme otkrije i pravilno leči, izgledi za oporavak su dobri. Ipak, ako se ne otkrije na vreme pa time ni ne leči adekvatno, ova dijagnoza može da prouzrokuje smrt majke i deteta. Zato je važno da tokom trudnoće idete na redovne preglede!
Pročitaj još:
Stanja koja nisu za paniku: Upoznajte se sa najčešćim oboljenjima u trudnoći i primenite preventivu
Idite na redovne kontrole! Sve od izostanka ciklusa do porođaja
Od jajne ćelije do ljudskog bića: Upoznajte se sa tokom trudnoće
Uspešno ste se prijavili