Marina Dimitraki, ginekolog, specijalista za asistiranu reprodukciju iz klinike Embryolab iz Soluna, odgovorila je na nekoliko ključnih pitanja vezanih za koronavirus i trudnoću.
Već duže vreme živimo u periodu gde vlada virus SARS-CoV-19 ograničeni raznim merama koje imaju za cilj da umanje njegov prenos sa čoveka na čoveka. Živeći u ovoj novoj stvarnosti i pretnji koja postoji organizacije odgovorne za asistiranu reprodukciju ΕSHRE (Εuropean Society of Human Reproduction and Embryology), ASRM (American Society of Reproductive Medicine), ISUOG (International Society of Ultrasound in Obstetrics-Gynecology), ΕΜΓΕ (Grčko ginekološko akušersko društvo) objavili su upute i smernice koje važe za ovaj period. Uputi su bazirani na najnovijim informacijama i kliničkim podacima. Tako, možemo dati odgovore na pitanja koja nas muče ovih dana.
Da li treba da napravim pauzu i u ovom periodu ne pokušavam da ostanem u drugom stanju zbog korona virusa?
U pitanju je vaša lična odluka. Ukoliko niste oboleli od korona virusa nema razloga da ne pokušate da ostanete u drugom stanju. Takodje ne postoje dokazi da virus COVID-19 utiče na plod u prvom tromesečju. Takodje, s obzirom da postoje mere koje zahtevaju izolaciju treba da imate na umu da postoji i ograničen pristup lekarskoj pomoći.
Spremni smo da počnemo sa terapijom za sitmulaciju jajnika za vantelesnu oplodnju, da li da počinjemo u ovom periodu pandemije ?
ΕSHRE i ASRM objavile su jasne upute od samog početka pandemije. Ono što preporučuju je sledeće:
1. Odlaganje terapije za vantelesnu oplodnju ( stimualcija jajnika , IUI, VTO).
2. Odlaganje embriotransfera.
3. Završavanje terapije samo kod osoba koje imaju zdravstvenih problema u smislu krioprezervacije gentičkog materijala pre hemoterapije.
4. Odlaganje svih intervencija koje nisu hitne kao i dijagnostičkih intervencija.
5. Komunikacija lekara i pacijenata preko interneta ili telefona kako bi se izbegao fizički kontakt u ordinacijama.
Da li ukoliko obolim od korona virusa to može imati posledice na moju plodnost u narednom periodu?
Ne postoje naučni podaci koji ukazuju da bi mogao da postoji problem sa plodnošću ukoliko neko oboli od virusa.
Da li se mogu zaraziti virusom jajne ćelije, sperma i embrioni ?
Jajne ćelije, sperma i embrioni ne mogu se zaraziti korona virusom jer ne postoje receptori na koje bi mogao virus da se zakači. Takodje, metode koje se koriste u laboratoriji , kao i sam odbrambeni sistem jajne ćelije i embriona funkcionišu tako da se štite i nije moguće da se zaraze koronom.

Foto: Envato
Da li trudnice spadaju u rizičnu grupu vezano za korona virus ?
S obzirom da su trudnice osetljivije i imaju veći stepen smrtnosti u periodu trudnoće u slučaju da se zaraze virusim iz porodice SARS – CoV ili gripom treba ih smatrati rizičnom grupom i za korona virus.
Takodje potrebno je da imate na umu da žene koje su trudne ukoliko se zaraze ovim virusom ne mogu da dobiju istu terapiju kao ostali jer mnogi od tih lekova nisu dozvoljeni u trudnoći. Objava Svetske Zdravstvene Organizacije (WHO) je jasna da trudnice nisu u velikom riziku od virusa COVID-19, i većina trudnica koje dobiju virus imaće samo blage simptome kao što su simptomi gripa.
Ukoliko se zarazim u toku trudnoće sa korona virusom da li će biti zaražena i beba ?
COVID-19, kao i virusi SARS i MERS uglavnom se ne prenose sa placente na plod. Još uvek se nije utvrdilo prisustvo virusa na placenti , amiononskoj tečnosti , krvi iz pupčane vrpce, mleku majke, i ustima bebe. Ovi zaključci dobijeni su na malom broju ispitanih slučajeva i samo tri deteta su zaražena od strane majke nakon porodjaja.
Šta može da se desi ako se trudnica zarazi virusom COVID-19 na početku trudnoće?
Za prvo tromesečje i početak drugog tromesečja trudnoće ne postoje klinički podaci. Iskustvo koje imamo sa virusima SARS i MERS pokazuje da ne raste verovatnoća za pobačaj i pojavu anomalija kod deteta. Potrebno je svakako pratiti trudnoću pažljivo ako je do trudnoće došlo.
Da li korona virus može da utiče na razvoj trudnoće?
Uticaj virusa u trećem tromesečju trudnoće povezan je sa povećanim rizikom od prevremene rupture fetalnih membrana i preranim porodjajem a u većini slučajeva to se dešava zbog kliničke slike majke ili zbog nezadovoljavajućeg rezultata na CTGu. Nakon porodjaja potrebno je odmah očistiti dete i pupčanu vrpcu.
Da li ukoliko se zarazim korona virusom ne treba da dojim dete?
Ne postoji dovoljno podataka, ali za sada nije otkriven virus u majčinom mleku. Veći rizik je što je dete stalno uz majku ako je majka obolela.
Nakon svega navedenog, da naglasnimo da je iskustvo koje imamo sa virusom malo da bi smo donosili zaključke sa sigurnošću i da su potrebni dodatni podaci i istraživanja da bi smo sagledali uticaj ovog virusa na stadijume u trudnoći.
Mere koje treba preduzeti su da se što više ostane kod kuće i ograničiti posete lekaru.
Pročitaj još:
Pitali ste stručnjaka: Da li zbog korona virusa mogu da nastavim proces vantelesne oplodnje?
Pitanja koja morate da postavite doktoru pre nego što krenete u proces vantelesne oplodnje
Uspešno ste se prijavili
Izvor:https://rs.embryolab.eu/