– To je prirodan način da čovek zaštiti sebe i da poveća stepen samokontrole nad novonastalom situacijom. Svi mi doživljavamo različite emocije zbog novonastale situacije. U ovim trenucima savetujemo relaksaciju i autogeni trening – savetuje mr Aleksandra Parojčić, neuropsiholog sa Instituta za mentalno zdravlje.
Šta je autogeni trening?
Autogeni trening je vrsta tehnike opuštanja koja se može koristiti kako bi se smanjila anksioznost, uključujući i onu koja je doživela deo socijalnog anksioznog poremećaja. Može se uključiti u redovan tretman kao što je kognitivno-bihevioralna terapija (CBT) ili se samostalno koristi kao strategija samopomoći. Ovu tehniku je prvi uveo nemački psihijatar Johanes Šulc. On je primetio da su pojedinci pod hipnozom ušli u opušteno stanje u kome su iskusili osećaj težine i topline, a pokušao je da obnovi to stanje kod ljudi kako bi smanjio napetost i anksioznost.
Kroz ovu tehniku indukuje se pozitivan efekat na autonomni nervni sistem.
Iako je manje poznata od ostalih tehnika opuštanja, meta-analitička studija 2008. pronašla je efikasnost autogenog treninga u lečenju anksioznosti. Zato sada stručnjaci preporučuju upravo ovu metodu tokom karantina i trajanja vanrednog stanja.

Foto: Envato
Kako izgleda vežba autogenog treninga? Sledite ove korake:
- Napravite nekoliko ravnomernih udaha i izdaha. Ako već niste, provedite nekoliko minuta vežbajući dijafragmatično disanje. Tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Usmerite pažnju na ruke. Tiho i polako ponovite sebi šest puta: „Ruke su mi vrlo teške.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Ponovo usmerite pažnju na ruke. Tiho i polako ponovite sebi šest puta: „Ruke su mi vrlo tople.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Usmerite pažnju na noge. Tiho i polako ponovite sebi šest puta, „Moje noge su vrlo teške.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Ponovo usmerite pažnju na noge. Tiho i polako ponovite sebi šest puta, „Moje noge su vrlo tople.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Tiho i polako ponovite sebi šest puta: „Otkucaji mog srca su mirni i pravilni.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Tiho i polako ponovite sebi šest puta, „Moje disanje je mirno i redovno.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Tiho i polako ponovite sebi šest puta: „Moj stomak je topao.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Tiho i polako ponovite sebi šest puta, „Moje čelo je prijatno sveže.“ Zatim tiho recite sebi: „Potpuno sam smiren/a.“
- Uživajte u osećaju opuštenosti, topline i težine. Kad ste spremni, tiho recite sebi: „Čvrste ruke, dubok udah, otvorene oči“.
Pored pridržavanja ovih uputstava, možda biste mogli da razmotrite i snimanje glasa, sa uputstvima o praktikovanju autogenih treninga. Upotreba audio zapisa omogućava vam da potpuno se opustite i koncentrišite na ovu tehniku.
Teška socijalna anksioznost nije nešto sa čim morate da živite. Ako ustanovite da vežbe opuštanja za samopomoć ne menjaju vaše simptome, važno je da posetite svog lekara i zatražite savet stručnjaka za mentalno zdravlje. Ako se osećate previše nervozno ili se bojite da se obratite svom lekaru, pokušajte da se poverite članu porodice ili prijatelju – bilo kojoj osobi od poverenja. Postoje efikasni tretmani za ovu vrstu anksioznosti. Što pre potražite pomoć, pre ćete se osećati bolje.
Pročitaj još:
Saveti neuropsihologa: Šta se krije iza naših strahova za vreme karantina i kako da ih savladamo?
Vreme je da probate nešto novo: Meditacija uz plamen sveće opustiće svaki deo vašeg tela!
Naučite da poštujete svoje telo: Joga kao filozofija življenja
Uspešno ste se prijavili