Izolacija sama po sebi je već stres za organizam. Još ako smo krenuli sa nekim novim navikama, poput vežbanja, to samo dodatno podiže stres na telo (svesno ili podsvesno nivo stresa raste u ovim danima).
Takođe, promenili smo životnu rutinu, pa tako mnoge dnevne aktivnosti koje smo redovno obavljali sada su na čekanju. I gotovo ceo dan se svede na sedanje u kući ili obavljanje kućnih poslova. Ukoliko vam ne pada teško karantin (što je odlična stvar za psihičku stabilnost), budite sigurni da telo oseća da se nešto promenilo.
Pa kako to utiče na menstruaciju? Svaka iznenadna promena može da dovede do toga da vam ciklus zakasni ili da se javi obilniji ovog meseca.
Nemojte da budete preterano zabrinuti, to je normalna rekcija tela. A evo razloga zašto kasni menstruacija (naravno, pod ovim se podrazumeva da isključite mogućnost da ste u drugom stanju):
- Fiziološki: stres, nagle promene težine, promene klime ili vremenske zone, dojenje (laktaciona amenoreja) itd.
- Medicinski indukovana: Prekid ciklusa povezan je sa uzimanjem ili prekidanjem lekova, uključujući hormonske kontraceptive i antidepresive.
- Patološki: Prekid ciklusa je uzrokovan bolestima kao što su patologija jajnika, bolesti materice, poremećaji endokrinog sistema itd.
TELESNA TEŽINA
Ukoliko ste smršali pa je sada vaša težina otprilike 10 odsto ispod normale – to prekida mnoge hormonske funkcije u vašem telu, što može da uzrokuje da ovulacija i menstruacija zakasne. Ženama koje imaju poremećaj ishrane, poput anoreksije ili bulimije, često kasni menstruacija zbog ovih nenormalnih hormonskih promena. Takođe, ukoliko ste se za vreme karantina ugojili, to je takođe razlog da vam menstruacija zakasni.

Foto: Envato
VEŽBANJE
Bavljenje aktivnostima koje zahtevaju treninge, u kombinaciji sa drugim faktorima, kao što su stres i veliki energetski izdaci mogu da poremete menstrualni ciklus. Ista je situacija i ukoliko ste tek krenuli da trenirate i tako opteretili telo. To ne znači da ne treba da nastavite sa treninzima, samo nemojte da se iznenadite ako ne dobijete tačno na vreme.
STRES
Ponovo se vraćamo na stres, koji sada proživljavamo svesno ili nesvesno. On je još jedan od razloga zbog kojeg menstruacija može da zakasni. Stres i anksioznost mogu izazvati hormonsku neravnotežu koja dovodi do mnogih simptoma, kao što su dijareja, ubrzano disanje, bol u stomaku, ali i izostanak menstruacije. Stres može da suzbije dejstvo određenih hormona koji su potrebni da bi se regulisao ciklus. Zato pronalaženje efikasnih tehnika upravljanja stresom može da bude od koristi za regulisanje menstruacije.
Menstrualni ciklusi se smatraju normalnim ako traju negde između 21 i 35 dana. Vaš ciklus može da varira, ali vaš period se smatra kasnim nakon 5 dana od datuma kada ste očekivali da ćete dobiti. Period se smatra propuštenim ako je prošlo 6 nedelja ili više od prvog dana poslednje menstruacije.
Pročitaj još:
Uradite test: Hajde da proverimo vaše znanje o menstruaciji i reakciji tela u „onim“ danima
Menstruacija može da otkrije kakvo vam je zdravlje: Šta govori boja krvi tokom ciklusa?
Uspešno ste se prijavili