Stručan tim iz klinike Embryolab nam je objasnio kako detaljno izgleda ceo proces i šta je potrebno da uradite od analiza kako biste se ostvarali u ulozi roditelja veštačkom oplodnjom.
Poslušajte savete doktora iz najstručnije klinike iz Soluna.
#1 PRIPREMA
Da bi se žena pre početka terapije adekvatno pripremila, potrebno je da izvrši sledeća ispitivanja redosledom kojim su navedena:
- ispitivanje hormona da bis e objektivno procenila funkcija jajnika u cilju određivanja odgovarajuće doze lekova
- ultrazvuk materice i jajnika radi provere stanja endometrijuma i beleženja preciznog položaja jajnika kako bi se olakšalo prikupljanje jajnih ćelija.
- procena cerviksa (grlića materice) pomoću probnog embriotransfera. Ovim procesom se proverava prohodnost cervikalnog kanala, da bi se izbegli problemi tokom embriotransfera. (Histeroskopija se radi SAMO ukoliko postoje naznake patoloških promene endometrijuma, ustanovljene nakon ultrazvučnog pregleda, ili nakon histerosalpingografije (rendgenskog pregleda materice i jajovoda). Histeroskopija je posebna metoda endoskopije, koja omogućava vizualizaciju unutrašnjosti šupljine materice i korigovanje anatomskih poremećaja.)
Od muškarca se zahteva da donese rezultate spermograma (koji je urađen maksimum 3 meseca pre početka procesa) da bi se procenio broj spermatozoida, njihova pokretljivost, morfologija, kao i mogućnost prisustva inflamatornih ćelija.
#2 STIMULACIJA JAJNIKA
Cilj ovog postupka jeste stvaranje većeg broja zrelih jajnih ćelija, za razliku od jednog folikula koji se prirodno stvara svakog meseca. Da bi se ovo postiglo, žena uzima posebnu hormonsku terapiju, da bi se ujednačeno razvilo više folikula istovremeno.
Trajanje terapije od početka pa do stadijuma prikupljanja jajnih ćelija je 2 do 4 sedmice, u skladu sa programom (procedurom) stimulacije koji se primenjuje. Kod dužih protokola početak hormonske terapije započinje 21. dana ciklusa žene, a u ređim slučajevima započinje drugog dana i završava se otprilike nakon 4 nedelje.
Kod kraćih protokola terapije započinje drugog dana ciklusa i traje otprilike 10 do 12 dana.
#3 PRAĆENJE STIMULACIJE JAJNIKA
Praćenje se zasniva na ultrazvučnom pregledu jajnika i na nalazima krvi, kojima se određuje nivo hormona. Ovaj način osigurava najoptimalniju primenu i doziranje lekova, da bi se dobio zadovoljavajući broj jajnih ćelija. Istovremeno, smanjuje se mogućnost hiperstimulacije jajnika.
Kada folikuli, u kojima se nalaze jajne ćelije, dostignu željenu veličinu, obično 17 do 18 mm, nastupa završni stadijum terapije sazrevanja jajnih ćelija i priprema za njihovu aspiraciju. Od poslednje injekcije koja se daje, treba da prođe 34 sata do trenutka prikupljanja jajnih ćelija, odnosno aspiracije.

Foto: Envato
#4 ASPIRACIJA JAJNIH ĆELIJA
Aspiracija jajnih ćelija se obavlja u stanju kratkotraje opšte anestezije uz ultrazvučno praćenje. Zahvat je prilično jednostavan i traje nekoliko minuta.
Tokom procesa aspiracije jajnih ćelija, vrši se punkcija svih folikula koji su uočljivi ultrazvukom. Materijal dobijen punkcijom se odmah prosleđuje embriologu radi procene i pronalaženja jajnih ćelija.
Nakon što se proces okonča, žena može da se oporavi u posebnoj prostoriji koja je za to predviđena. Čim se oporavi, obaveštava se o rezultati aspiracije jajnih ćelija i o prvoj proceni njihovog kvaliteta.
#5 VANTELESNA OPLODNJA
Jajne ćelije dobijene aspiracijom (prikupljanjem), nakon mikroskopskog pregleda gde se utvrđuje da su dosegle neophodnu zrelost, bivaju oplođene sa spermom muškarca, koja je na odgovarajući način pripremljena u laboratoriji, da bi se olakšao proces oplodnje jajnih ćelija.
Oplodnja se potvrđuje nekoliko sati nakon spajanja jajne ćelije i spermatozoida. U proseku, 60 odsto jajnih ćelija se uspešno oplodi.
U slučaju da postoje ozbiljni poremećaji sperme, što se tiče broja i pokretljivosti spermatozoida, primenju je mikrofertilizacija. U ovoj proceduri spermatozoid se u jajnu ćeliju ubacuje specijalnom mikroskopskom metodom, da bi se olakšala oplodnja.

Foto: Pixabay
#6 EMBRIOTRANSFER
Reč je o procesu unošenja embriona koji su dobijeni vantelesnom oplodnjom u matericu. Vrši se obično 2-3 dana nakon prikupljanja jajnih ćelija, korišćenjem veoma tankog katetera koji se uvodi u unutrašnjost materice, vaginalno, uz kontrolu ultrazvuka.
U nekim slučajevima embriotransfer se može obaviti 5 dana nakom prikupljanja jajnih ćelija i njihove oplodnje. U ovom stadijumu embrion se razvio u blastocistu, a ta činjenica obićno ukazuje na dobar kvalitet embriona i na visoki procenat mogućnosti oplodnje. Za embriotransfer nije neophodna anestezija.
#7 TEST ZA UTVRĐIVANJE TRUDNOĆE
Dve nedelje nakon prikupljanja jajnih ćelija obavlja se analiza krvi radi utvrđivanja nivoa horionskog gonadotropina, hormona trudnoće, da bi se utvrdilo da li je terapija bila uspešna. Kod pozitivnog rezultata, ultrazvučni pegled se zakazuje 2 nedelje kasnije radi praćenja trudnoće.
Putovanje do ostvarenja trudnoće sa timom je ovim korakom završeno sa uspehom!
Morate da imate na umu da je veštačka oplodnja mnogo više od medicinske stručnosti, to je bezuslovna briga i odanost. Jedna od najboljih klinika za VTO jeste Embryolab koja se nalazi u Solunu. Tim je posvećen svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije i nudeći pristupačne cene.
Pročitaj još:
Pitanja koja morate da postavite doktoru pre nego što krenete u proces vantelesne oplodnje
Koje sve analize mora da uradi muškarac kako bi utvrdio stepen (ne)plodnosti?
Pitali ste stručnjaka: Da li zbog korona virusa mogu da nastavim proces vantelesne oplodnje?
Uspešno ste se prijavili