I zaista se stiče utisak da je u pitanju samo slobodna volja izražavanja proizvođača. Međutim, ispred Asocijacije potrošača Srbije su objasnili da postoji razlika u roku trajanja određenih namirnica, u zavisnosti od toga šta piše na deklaraciji.
„Upotrebljivo do“
Kada je na etiketi napisano „Upotrebljivo do“ i označen datum, to onda znači da je najbolje da namirnicu potrošite do tog roka. Nakon toga najverovatnije više nije dobra za upotrebu. Ovim rečima obeležena je hrana koja je lako kvarljiva i koja nakon isteka roka može da dovede do zdravstvenih problema, ako nastavimo da je konzumiramo. To je slučaj sa živinom, ribom i mlečnim proizvodima.
„Najbolje upotrebiti do“
Ovo podrazumeva da će namirnice sigurno biti sveže do datuma istaknutog na deklaraciji, ali da može i kasnije da se koristi. Recimo začini mogu da se koriste i nakon isteka označenog datuma i sigurno neće naškoditi organizmu. Ista situacija je i sa šećerom, medom, sirćetom… Na ovakvoj deklaraciji je bitno samo da se poštuje propisana mera čuvanja namirnice i bez brige je koristite još nekoliko meseci nakon isteka označenog roka.
Pročitaj još:
Ne zalećite se na svaku akciju, može da bude samo trik: Načini kako da uštedite pri velikoj kupovini
Nije isti rok trajanja piletini i svinjetini: Evo koliko dugo možete da držite meso u frižideru
Pažljivo birajte: Evo kako da prepoznate najkvalitetnije maslinovo ulje
Uspešno ste se prijavili