Crkva ne priznaje reč razvod, već „poništaj bračne zajednice“. Da biste i u crkvi stavili tačku na brak neophodno je da se pre toga građanski razvedete.
Sa papirom iz suda koji potvrđuje da ste razvedeni i na kojem piše razlog vašeg razvoda, odlazite u crkvu i tražite poništenje braka. Tada će sveštenici pokušati da vas pomire, a ukoliko ne uspeju u tome, kreću u proceduru razrešenja. Poništenje braka predlaže se Crkvenom sudu, a postupak vodi crkveni sudski tužilac.
Ono što razlikuje ovaj razvod od građanskog jeste to što se ovde traži „krivac“. Novi crkveni brak je moguć, ali će pre moći da ga realizuje onaj partner koji, prema crkvenim propisima, nije krivac za razvod.

Foto: Envato
Bračni drug, kojem je sveštenik odredio da je kriv za poništenje braka, sledi takozvana epitimija, odnosno kazna koja će odrediti koliko vremena neće smeti da se venčava u crkvi. Ukoliko se na Crkvenom sudu odluči da su oba partnera podjednako kriva za poništenje bračne zajednice, oboje će biti kažnjeni. U zavisnosti od stepena „krivice“ zavisi i vreme koje će morati da prođe pre nego što se partneri odluče da drugi brak krunišu u crkvi.
Crkveni sud ne priznaje sporazumni razvod, a bračna pravila SPC nalažu da se ispita jedan od razloga za poništenje braka zasnovanog pred sveštenikom: preljuba, napuštanje bračne zajednice, nasilništvo, namerni abortus, otpadništvo od pravoslavne vere, moralna pokvarenost jednog supružnika…
Ceo ovaj proces traje oko mesec i po dana.
Pročitaj još:
Bez OVOGA ne idite pred matičara: Dokumenta koja su potrebna i za crkveno i za opštinsko venčanje
Pred matičarem samo oni sa 18+! Maloletnici više neće moći da se venčavaju u Srbiji
Uspešno ste se prijavili