Ako imate problema sa sterilitetom i ne možete da ostanete u drugom stanju, meidcina je toliko napredovala da vantelesna oplodnja danas nije bauk, a pravi je put ka ostvarenju vaših želja.
Na temu trudnoće i ishrane razgovarali smo sa ginekologom, dr Mimom Fazlagić koja je dala savete kojih bi trebalo svaka buduća trudnica da se pridržava.

Foto: Envato
Ovoga se posebno pridržavajte ukoliko želite da uđete u proces vantelesne oplodnje. Uvođenje zdrave ishrane u pripremi za vantelesnu oplodnju je jedna od najsnažnijih zdravstvenih promena koje možete sebi da učinite. Brojne studije su pokazale da specifične promene u ishrani mogu poboljšati plodnost, sprečiti spontani pobačaj i podržati zdravu trudnoću.
– Izbacite slatkiše iz upotrebe, ponekad je to dovoljno da jajnici postanu aktivniji da ovulacija bude redovnija. Takođe nemojte da konzumirate brzu hranu sa ulice i proizvode iz pekare – savetuje dr Fazlagić.
Prednosti konzumiranja organske hrane:
- Pruža antioksidante, vitamine i minerale koji pomažu u zaštiti jajnika i spermatozoida od štete prouzrokovane slobodnim radikalima.
- Pomaže organizmu da održi hormonsku ravnotežu obezbeđivanjem masti potrebnih za proizvodnju i funkcionisanje hormona.
- Pruža telu bogate vitamine, minerale, antioksidante i druge hranljive sastojke potrebne za optimalno zdravlje.
- Može smanjiti šanse za pobačaj zbog insulinske rezistencije.
- Pomaže u izgradnji važnih skladišta hranljivih materija za trudnoću.
- Podržava zdrav reproduktivni sistem.
- Promoviše energiju i vitalnost.
VITAMINI VAŽNI ZA ORGANIZAM

Foto: Envato
Vitamini D, E, C
Vitamin D je potreban da podstakne lučenje hormona koji dovode do ovulacije i hormonske ravnoteže. Ima ga u jajima, masnijoj ribi i mlečnim poizvodima. Vitamin E naučno dokazano poboljašava kvalitet sperme i njenu pokretljivost, ima ga u semenkama suncokreta, bademu, maslinama, spanaću, papaji… C vitamin pospešuje plodnost žena i nivo hormona, a ima ga u crvenoj paprici, brokoliju, brusnici, kupusu, krompiru, paradajzu i citrusima.
Cink
Kod žena, cink sarađuje sa više od 300 različitih enzima u našem telu i bez njega ćelije ne mogu normalno da se dele. Nizak nivo cinka je direktno povezan sa spontanim pobačajem. Ima ga u telećoj džigerici, ostrigama, jagnjetini, govedini, susamu, jogurtu, grašku…
Omega- 3
Ove kiseline regulišu nivo hormona, pospešuju ovulaciju i sveopštu funkciju materice samim tim i plodnost kod žena. Ima ih u lososu, sardinama, sabljarki, čia semenju….
HRANA KOJA JE VAŽNA ZA PLODNOST

Foto: Envato
Jedite puno organskog povrća i voća jer je organska hrana i te kako dobra za plodnost. Konvencionalni proizvodi sadrže pesticide za koje se pokazalo da negativno utiču i na mušku i na žensku plodnost. Studije su takođe pokazale da organsko voće i povrće imaju više nutritivne vrednosti.
Pokušajte da jedete što više ribu jer ona snabdeva važne esencijalne masne kiseline (omega 3) našoj ishrani. Ove masne kiseline pomažu u proizvodnji hormona, smanjuju zapaljenje i pomažu u regulisanju menstrualnog ciklusa. Riba je takođe odličan izvor proteina i vitamina A. Takođe, u svoj jelovnik ubacite jaja jer su bogata vitaminima D, B12, kao i proteinima. Sirovi orasi i semenke sadrže omega 3 kiselinu, cink, vitamin E i protein. Džigerica i sočiva su najveći izvor gvožđa i folne kiseline. Samo jedna šolja skuvanog sočiva zadovoljava 90 odsto potrebnog dnevnog unosa folne kiseline, dok je džigerica pored folne kiseline bogata vitaminom D, cinkom, gvožđem i vitaminom B12.
Klinika Embryolab od svog osnivanja ima iskusnog i kvalifikovanog nutricionistu, specijalizovanog za problem neplodnosti. Kod njih ćete dobiti najbolje savete kako se hraniti, koliko kilograma je idealno za vas i kako na najzdraviji način da smršate.
Pročitaj još:
U kojoj situaciji bi za vantelesnu oplodnju trebalo da odaberete kliniku u inostranstvu?
Pitanja koja morate da postavite doktoru pre nego što krenete u proces vantelesne oplodnje
Uspešno ste se prijavili