Hajde da proverimo zajedno znanje, kroz 9 pitanja. Prvo odgovorite na njih sami, a onda saznajte koliko zapravo znate (bez varanja!)









Sada kada ste odgovorili na pitanja, predstavljamo vam tačne odgovore:

Foto: Envato
#1
Dve faze koje čine menstrualni ciklus su folikularna i luteinska. Folikularna faza počinje prvog dana menstruacije. Za to vreme jajna ćelija postepeno sazreva u jajnicima. Kada sazre i ostavi folikul, vreme je za luteinsku fazu koja traje do početka sledeće menstruacije.
#2
Luteinska faza je duža. Ona je stabilna i traje u proseku 12-14 dana, u zavisnosti od osobe do osobe. Dužina folikularne faze, s druge strane, zavisi od toga koliko brzo jajna ćelija sazreva u određenom ciklusu. To je razlog ašto luteinska faza duže traje.
#3
Odgovor je NE. Svakoj jajnoj ćeliji treba svoje strogo definisano vreme da sazri. Na to mogu da utiču različite činjenice: prošlost koja je bila neuobičajena, fizička aktivnost, stres, ili čak putovanje. To je razlog zašto je normalno da se vreme ovulacije menja iz ciklusa u ciklus.
#4
Svi odgovori su tačni! Postoji nekoliko pouzdanih načina da se odredi dan ovulacije. Najefikasniji su testovi za ovulaciju i ultrazvuk, ali je kod kuće najlakše da proverite merenjem bazalne telesne temperature i praćenjem vaginalnog sekreta.
#5
Vaginalni sekret je tada sluzav, slične teksture kao belance.
#6
Plodni prozor je termin koji se koristi za period kada imate najveće šanse da zatrudnite. Trajanje ovog perioda zavisi od životnog veka spermatozoida i jajne ćelije. Spermatozoid može da „čeka“ i do pet dana da oplodi jajnu ćeliju, dok je njeno delovanje maksimalnih 24 sata. Prema tome, formula plodnog prozora glasi: 5 dana + 24 sata. To znači da u zavisnosti od vremena ovulacije plodni period traje 6-7 dana.
#7
Ako se ne dogodi začeće, jajna ćelija se jednostavno razgrađuje (raspadne) i izbacuje se iz tela tokom menstruacije.
#8
Oba hormona (estrogen i progesteron) fluktuiraju u nivoima svakog meseca. Nivo estrogena raste do ovulacije, nakon čega se nivo progesterona povećava do početka perioda.
#9
Tokom PMS-a dolazi do većeg zadržavanja vode u organizmu i to je glavni razlog zašto nam porastu grudi. Pored njih celo telo može da izgleda kao da je natečeno, a za sve je kriva upravo ta voda.
Pa, da li ste zadovoljni svojim znanjem?
Pročitaj još:
Menstruacija može da otkrije kakvo vam je zdravlje: Šta govori boja krvi tokom ciklusa?
Menstruacija i kupanje: Ovo su posledice „brčkanja“ u toku ciklusa
Uspešno ste se prijavili