Čitateljka Milena je želela sa nama i vama da podeli priču o tome kako je njen jednoipogodišnji sin doživeo fras. Za nju do tog trenutka potpuna nepoznanica kao dijagnoza.
– Jedno veče, nakon što smo suprug i ja uzeli dete iz vrtića, ništa nije slutilo da ćemo doživeti do sada najveći šok u životu. Naš Jovan je dobio temperaturu 38.7 i dali smo mu lek pre spavanja. U nekom trenutku se probudio, a temperatura nije spala pa smo mu dali još jednu dozu, ali nije želeo u krevet pa ga je moj suprug držao u naručju da zaspi – počinje priču Milena.
Kako navodi čitateljka, u jednom trenutku je njihov Jovan počeo čudno da se trese što je izazvalo paniku kod njenog supruga.
– Uspaničeno me je pozvao, a kada sam došla dečak je ukrstio očima, nekako su mu se ukočile sa pogledom na gore i lice mu je skroz poplavelo. U jednom trenutku mu je i pala glava. Nikada nismo osetili veću paniku nego tada. Izbezumljeni smo pokušali da ga dozovemo svesti ali nismo uspeli. Panično smo ga polili vodom i u tom trenutku je došao svesti, ali kasnije će se ispostaviti da ta voda nije uticala da se on povrati – objašnjava Milena.
Sledeći njihov korak je bio da pozovu Hitnu pomoć koja je, posle dužeg razgovora, odlučila da pošalje vozilo na njihovu adresu.
– Međutim, dok je ekipa došla, nakon nekih 15ak minuta, on je već bio pri sebi. Tada su nam rekli da su to pravi simptomi frasa i da je to nešto što je genetski nasleđeno. Kako su nam objasnili kod nekoga može da se javi na temperaturi od 38, kod nekoga 39, a kod nekoga od 40 i više. Nije određeno. Ono što je dobro jeste da može da se javi jednom u životu, a loša stvar je da može i da se ponovi i više puta – priseća se Milena.

Foto: Envato
Glavni savet koji su oni dobili tada od lekara jeste da u toj situaciji dete ne smeju da stave da leži na stomak ili leđa, već da je obavezan položaj na bok. Takođe, kod dece koja imaju ovu predispoziciju roditelji uvek moraju da imaju kod kuće čepiće za skidanje temperature.
Kada vam lekar ovako lepo objasni o čemu se radi onda nema mesta panici, ali za sve one koji nisu upoznati sa frasom stres je na najvećem mogućem nivou. Detetu zapravo ništa ne može da se dogodi i fras ne ostavlja nikakve dalje posledice. Ipak, dok traje slike su dramatične!
Kako bismo vas što bolje upoznali sa ovom dijagnozom, razgovarali smo sa doktorom Jovanom Raičevićem.
– Febrilne konvulzije (febrilni napadi), u narodu poznate kao fras, predstavljaju kratkotrajni poremećaj svesti praćen mišićnim grčevima koji se javlja kao posledica povišene telesne temperature, kod inače zdravog deteta. Javljaju se kod dece uzrasta 6 meseci do 6 godina. Najčešće su u pitanju tzv tipični febrilni napadi koje karakteriše gubitak svesti, grčevi mišića celog tela (tzv generalizovani tonično klonični napad), trajanje kraće od 15 minuta i odsustvo ponavljanja u sledećih 24 sata – objašnjava dr Raičević.
Ovakve, tipične febrilne konvulzije, ne zahtevaju nikakvo ispitivanje u smislu epilepsije.
– Ispitivanje se preporučuje kada konvulzije nisu tipične, ili se ponavljaju. Mnogi roditelji se plaše povišene temperature upravo zbog rizika od frasa, međutim taj rizik je zapravo jako nizak kod dece koja nisu imala febrilne napade kod bliskih srodnika. Ako je u porodici bilo frasa ili epilepsije, rizik da se jave febrilni napad u toku bolesti praćenih povišenom temperaturom je veći. Prve febrilne konvulzije su dramatičan i jako stresan događaj za roditelje, pa oni često potpuno izgube pribranost u tom trenutku. Zbog toga su česti i pogrešni postupci sa detetom koje ima konvulzije. Naročito česta je pojava da roditelji misle da da se dete guši zbog zapadanja jezika pa pokušavaju da mu prstima izvuku jezik iz usta. To je potpuno pogrešno, jer jezik u toku febrilnog napada nije mlitav, već je u grču kao i svi ostali mišići u telu. Zato detetu nikako ne treba stavljati prste u usta, jer mu se tako može povrediti sluzokoža usta i jezika, ali zbog grča mišića vilice u toku napada, česti su i duboki ugrizi na prstima roditelja – savetuje doktor.

Foto: Envato
Jedini pravilan postupak je da se dete okrene u bočni položaj i ako je moguće, malo nagne u položaj sa glavom naniže kako bi pljuvačka i respiratorni sekreti lakše iscurili iz nosa i usta i tako disajni putevi ostali prohodni.
– Kad je dete već jednom imalo febrilni napad, roditeljima se savjetuje da nabave mikroklizme diazepama, koje se primjenjuju rektalno u slučaju ponovnog javljanja febrilnih konvulzija. U svakom slučaju, najvažnija poruka roditeljima je da ne treba da se plaše povišene temperature, jer je fras retka pojava, a i kada se desi, daleko najčešće ne utiče na razvoj deteta i ne ostavlja nikakve dalekosežne posledice – zaključuje doktor.
Zato dragi roditelji, raspitajte se kod vaše porodice da li je neko već imao fras, ne paničite, nabavite čepiće i pratite dete dok ima temperaturu. Trudite se da je spustite i ako se desi da doživi fras, setite se ovog teksta i „hladne glave“ pravilno postupite!
Pročitajte još:
Dete vam se razbolelo i odmah krećete u bolnicu? Ne paničite, nije svaka prehlada alarm za doktora!
Nakon preležane visoke temperature dete vam je dobilo osip po telu? Ne paničite, evo o čemu se radi!
Ispovest majke koja nije znala da joj je dete dehidriralo: Obratite pažnju na ove simptome!
Uspešno ste se prijavili