Ako ste baš i vi jedni od njih, predstavljamo vam stvari oko kojih bi trebalo da se informišete pre nego što krenete u proces veštačke oplodnje. Pre svega treba da znate da je vaše pravo da budete upoznati sa svakim korakom koji je potrebno da uradite.
Zato se dobro informišite pre, ali i tokom vantelesne oplodnje.
Šta je zapravo vantelesna oplodnja i stimulacija jajnika?
Vantelesna oplodnja (VTO) je uzimanje jajne ćelije iz tela žene. Ona podrazumeva stimulaciju jajnika da proizvede više jajnih ćelija koje se u određenom danu ciklusa, pod kontrolom ultrazvuka, izvade zajedno sa folikularnom tečnosti i oplode u spoljnim uslovima, pa se u obliku oplođene jajne ćelije ili embriona vraćaju u matericu.
Koje analize treba da uradim da bih znala da li sam kandidat za vantelesnu oplodnju?
Kako je naglasila dr Mima Fazlagić potrebno je da partneri urade analize spermograma i spermokulture, pa se zatim radi analiza hormonskog statusa žene, prohodnost jajovoda i donosi se zaključak šta je problem. Ako se pokaže na nalazima da ste kandidat za vantelesnu oplodnju, onda se nastavlja dalje sa procedurom.
– Pored ovih osnovnih analiza koje sam nabrojala, postoje i dodatni nalazi koji se rade. To su analize o infektivnim bolestima koje su nephodne kako bi stručnjaci znali da je žena HIV pozitivna ili ne. Takođe se testira i na hepatitis c. Postoji procedura koju svaka ordinacija koja se bavi vantelesnom oplodnjom dostavlja ženi i što bi trebalo naglasiti nalazi su potpuno identični bilo gde, svejedno je da li radite u vašoj zemlji ili inostranstvu, ove stvari morate da prođete – objasnila je dr Fazlagić.

Foto: Pexels
Šta utiče na kvalitet embriona?
Kvalitet koji se odnosi na strukturu i pravilnost embriona ima jednu od najvažnijih uloga. Naravno ako je veći broj onda je veća verovatnoća da će neki biti odlično ocenjeni i onda je veća šansa da postupak uspe.
– Na kavalitet embriona najviše utiču godine pacijentkinje. Što je stariji DNK u ćeliji ona se slabije i nepravilnije deli. Osim toga utiče i struktura spermatozoida koji je oplodio jajnu ćeliju. Tako se za ovaj postupak slobodno može reći kvalitet pre kvantiteta – zaključuje dr Fazlagić.
Da li imam pravo da budem upućena u svaki korak tokom vantelesne oplodnje?
Da bi pacijent imao poverenja u ovu proceduru mora stalno biti u kontaktu sa osobljem klinike, ginekolozima, ali i embriolozima. Od samog ulaska u proceduru pa do vraćanja embriona u matericu, pacijent mora imati apsolutni uvid u svaki detalj. Kako ide stimulacija, koliko ima ćelija, kakvog su kavaliteta, kakva je situacija sa spermatozoidima, koliko se napravilo embriona, kakav im je kvalitet, koliko će biti vraćeno. Samo potpuna transparentnosti i potpuna informisanost pacijenta doprinosi stvaranju poverenja, a samim tim i boljim rezultatima, jer i psihološki status pacijenkinje ima veliku ulogu u uspešnosti ovog procesa.
Da li moram da mirujem nakon embriotransfera
Ranije se verovalo da morate da ležite i odmarate, ali danas to pravilo više ne važi. Ponašajte se potpuno normalno nakon ove intervencije.
Da li moram da izbegavam stres tokom procesa vantelesne oplodnje?
Morate da znate da vi niste problem, već da imate problem. Pokušajte tokom vantelesne oplodnje da se oslobodite lošim misli i da radite samo ono što vama u tim trenucima prija. Takođe, izbegavajte stresne filmove, vesti, situacije… Opustite se maksimalno!
Morate da imate na umu da je veštačka oplodnja mnogo više od medicinske stručnosti, to je bezuslovna briga i odanost. Jedna od najboljih klinika za VTO jeste Embryolab koja se nalazi u Solunu. Tim je posvećen svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije i nudeći pristupačne cene.
Pročitaj još:
Kako da se izborite sa lošim mislima i osećanjima tokom procesa vantelesne oplodnje?
Ako idete na vantelesnu oplodnju, želimo vam da VAŠ EMBRION dobije ocenu 1, evo i zašto!
Uspešno ste se prijavili