Ali ne vole sva deca knjige. Nekoj deci je ova aktivnost suviše dosadna, druga nemaju strpljenja za nju, a možda ima i onih koje roditelji nisu zainteresovali za knjige. Nudimo vam pet načina na koje je moguće motivisati decu da zavole čitanje i upoznajemo vas sa knjigom uz koju čitanje postaje novo i zanimljivo iskustvo za svako dete.
Uvek u isto vreme čitajte sa detetom
Deca vole rutinu i kad su bebe i u starijem uzrastu. Rutina im daje osećaj sigurnosti, jer znaju šta sledeće mogu da očekuju i na koji način da se nose sa tim. Ako se čitanje uvede kao rutina, recimo pred spavanje, ono može da postane navika koju će dete da zadrži za ceo život. Nemojte da se obeshrabrite ukoliko vaše dete, posebno ako je mlađe od dve godine u početku nema dovoljno pažnje. Budite uporni, čak na početku ne morate ni da čitate, već je dovoljno da putem slika sami iskreirate priču. Vremenom će dete postati zainteresovano, fokusiraće se, a onda će ispratiti i samu priču od početka do kraja. Neće proći mnogo, a vi ćete se nadati da vam ne traži da čitate istu priču, treći, peti ili deseti put.

Foto: ENVATO
Vodite računa o izboru knjige
Dete može da odbije čitanje knjige iz niza razloga, između ostalog zato što knjiga nije prilagođenja njegovom uzrastu, previše je komplikovana ili su ilustracijama mračne i agresivne. Takođe, ako nasumično odaberemo knjigu, a ne razmišljamo o interesovanju deteta ili priči za decu koja je unutar knjige moguće je da mu neće biti dovoljno zavodljivo. U tom slučaju možete da odaberete personalizovanu knjigu za decu, sličnu ovoj koju želimo da vam predstavimo. U Ja sam… knjizi dečak ili devojčica kreću u potragu za svojim izgubljenim imenom i pronalaze slova, dok na kraju ne nađu i celo ime. Prednost ovakvih knjiga je što deca shvate da su oni junaci knjige i automatski se vežu za priču. Dodatna prednost je to što šire vokabular, a kroz priču o potrazi se upoznaju sa svetom oko sebe i načinom na koji funkcioniše. Zato vam preporučujemo da upoznate Tačkicu.
Ne morate da čitate samo knjige
Ako deca odbijaju da im čitate knjige, ako nemaju fokus i ne mogu da se zadrže ni na jednoj strani, probajte sa “drugačijim” knjigama. Ja sam… knjiga koju smo vam preporučili takođe može da se uračuna u to, ali ovde pre svega mislimo na neke vrste vežbanki sa stikerima, koje uz zadatke imaju tekst i priču ili bojanke koje su pravljene po sličnom principu. To mogu da budu i igračke knjige koje se rasklapaju i postaju kućice, poligoni za igru i slično, ili pak knjige otvaralice, ili knjige uz koje se dobija plišana igračka glavnog lika iz knjige. Na ovaj način dete će prvo da prihvati knjigu kao igru, a zatim možete polako da uvedete malo po malo čitanja ili da kreirate priču od postojećih ilustracija i dizajna na tim tematskim knjigama.

Foto: ENVATO
Stavite knjige na dostupno mesto
Napravite dečiju biblioteku koja je detetu na dohvat ruke i nemojte da je koristite samo u vreme čitanja. Ako dete želi da vadi knjige sa police i da ih slaže kao da su kocke, dozvolite mu. Možda će vam delovati da ovakva vrsta aktivnosti nema puno veze sa čitanjem, ali se varate. Deca uče o svetu oko sebe, razumeju ga i prihvataju upravo kroz igru. Igrajući se knjigama ona ih primaju u svoj svet i prihvataju kao nešto što im je blisko, što može da ima više namena i vremenom će početi da uživaju baš u aktivnosti za koju je knjiga i namenjena – u čitanju!
Budite uzor!
Verovatno na nekom nivou nije slučajno što deca glumaca postaju glumci, deca lekara lekari i sl. Deca se ugledaju na roditelje i rade upravo ono što oni rade. Vi ste ne samo njihovi uzori, već nosite i sistem vrednosti koji grade o ovom svetu. Za njih je dobro ono što njihovi mama i tata rade, a loše ono što oni ne rade. Zato razmislite da li vas dete viđa češće sa knjigom ili sa telefonom i kompjuterom. Ako je u pitanju druga situacija nemojte da budete iznenađeni što i samo više želi da igra igrice, a manje da čita. Zato budite uzor, ako vas vidi češće da čitate i ono će poželeti da radi baš isto što i vi. I ne zaboravite, ovim ne utičete samo na njih već vrlo verovatno i na svoje potomke, jer deca koja čitaju, postaju odrasli koji čitaju.
Uspešno ste se prijavili