Menstruacija može da vam pruži informacije o reproduktivnom i opštem zdravlju vašeg organizma. Znakovi poput trajanja menstruacije, jačine protoka i simptoma koji prate ciklus mogu da ukažu na to da li ste potpuno zdravi ili je potrebno da se javite lekaru.
Šta utiče na boju krvi tokom ciklusa? Kod većine žena menstruacija traje 2-3 dana kada je u pitanju veliki protok krvi, nakon čega slede još 2 do 4 dana lakšeg protoka. Menstrualni tok iz vagine je mešavina krvi i tkiva iz unutrašnje sluznice materice. Žene značajno variraju u količini krvi koja se gubi svakog meseca; sveukupno može biti od 4 do 12 kašika, ako bismo na tom primeru merili.
U proseku, žena izgubi oko 30–50 ml krvi tokom ciklusa – gubitak do 80 ml se i dalje smatra normalnim. Postoje različiti faktori koji utiču na boju menstrualne krvi, uključujući hormonalnu aktivnost, starost krvi i infekciju.
Saznajte šta boja krvi govori o vašem zdravlju:
Svetlo crvena krv
Na početku menstruacije možete očekivati da će krv biti jarko crvena. Tokom ove faze ciklusa, sluznica vaše materice se odlaže brzim tempom i verovatno ćete osetiti neke menstrualne grčeve. Ovi bolovi u trbuhu rezultat su povećanja proizvodnje prostaglandina koji uzrokuju da se glatki mišići materice sažmu. Menstrualni grčevi ili bolovi u menstruaciji čest su simptom mnogih žena i obično nisu signal za paniku. Utoplite se ili popijte tabletu protiv bolova i simptomi će nestati.
Tamnocrvena krv
Ukupno, vaš menstrualni ciklus traje oko četiri nedelje od prvog dana krvarenja do početka sledećeg perioda. Tokom ovog ciklusa, hormoni se povećavaju i snižavaju tokom različitih faza, što rezultira nekim od znakova i simptoma koje primećujete svakog meseca. Kada prvi put počne menstruacija, krv je jarko crvene boje, ali kasnije u ciklusu boja prelazi u tamno crvenu. Ova promena boje je potpuno normalna i prati porast nivoa estrogena u krvi. Tamna krv nije tako sveža, otuda i ta boja.

Foto: Pixabay
Roze krv
Nešto pre nego što bi menstruacija trebalo da počne, neke žene primećuju svetlo crvene ili ružičaste fleke na donjem vešu. Boja ovog pražnjenja se objašnjava lako: mala količina krvi pomeša se sa cervikalnom sluzi, što rezultira ružičastim mrljama. Ova fleka može biti znak niskog nivoa estrogena i u takvim slučajevima je najbolje konsultovati zdravstvenog stručnjaka za dalju istragu. Nenormalna hormonalna aktivnost može biti odgovorna za niz simptoma u kasnijem životu, uključujući neredovite periode i suvoću vagine, tako da je važno da upozorite lekara ili ginekologa ako imate bilo kakvih nedoumica. Oni će vas na pravi način posavetovati o raspoloživim mogućnostima lečenja.
Smeđa ili crna krv
Ako se sećate onoga što smo već spomenuli u vezi sa promenom izgleda menstruacijske krvi tokom menstruacije, tada smeđa ili crna krv neće postati iznenađenje. Krv tokom perioda počinje jarko crvenom bojom, ali postaje tamnija jer duže ostaje u telu. Na kraju ciklusa možete videti smeđu ili čak crnu krv na toalet papiru ili ulošku. Kako crvena krv postaje smeđa ili crna? Stara krv postaje tamnija ako ostane izvan krvnih sudova. Kada krv dođe u kontakt sa vazduhom, ona prolazi kroz proces koji se naziva oksidacija. Kako hemoglobin i gvožđe u vašoj krvi komuniciraju sa vazduhom, krv postaje smeđa. Postoji nekoliko razloga zbog kojih krv može da ostane u vašem telu duže vreme. Moguće je da se poslednji ostaci starog tkiva materice iz prethodnog ciklusa konačno ispuštaju. Ili može da se desi da spadate u onu grupu žena koje ispuštaju sluznice materice sporije. Ipak, ovakav izgled krvi ne bi trebalo da vas brine.
Pročitaj još:
Pamtite vreme poslednje menstruacije: Mnogo je bitnije nego što mislite!
Da „oni dani“ ne budu mučenje: Sprečite menstrualne bolove pre nego što se jave!
Menstruacija i kupanje: Ovo su posledice „brčkanja“ u toku ciklusa
Uspešno ste se prijavili